Başkanın Mesajı

Umutsuz ve ufuksuz olamayız

Yurtsever Hemşerilerim,

Haziran ayını, Müslümanlığın kutsal ayı olan Ramazan’la iç içe yaşadık. Dini günler bireysel bir vicdan, akıl ve ruh temizliği olduğu kadar, toplumsal anlamda da bize olanaklar sunar. Barış, kardeşlik, hoşgörü, dayanışma, adalet gibi kavramlar, böylesi günlerde yeniden anımsanır. Karşıyaka, bu kavramları yaşayan ve yaşatan bir kent olduğunu, bu Ramazan’da da en güzel şekilde gösterdi. On binlerce Karşıyakalı, iftar ve sahur buluşmalarımızda yalnızca ekmeği suyu değil, bir arada olmanın, gelecek güzel günlere dair umudun, “Biz büyük bir aileyiz” sözüyle dile gelen Karşıyakalılığın onurunu ve mutluluğunu yaşadı.

Yoğun alt yapı çalışmalarımızla, kentimizin çehresini güzelleştirip, yıllara yayılan beklentileri giderirken, yaşamın her alanında farkımızı bir daha ortaya koyduk. Birbirinden güzel etkinliklerde buluştuk, verdiğimiz ya da aldığımız ödüllerle onurlandık, Karşıyaka’nın yetiştirdiği değerlerin bireysel ya da topluluk olarak kazandıkları başarılarla gurur duyduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Zübeyde Hanım’ın, Nazım Hikmet’in, Attila İlhan’ın, aydınlığın, laikliğin, kısaca Cumhuriyetin kenti olduğumuzu, attığımız her adımda bir kere daha gösterdik. “Ne de olsa Karşıyaka!” sözünün boşuna söylenmediğini, bir kere daha kanıtladık. Haziran da bizim ayımızdı. Emek veren, parçası olan, değerini bilip koruyan herkese teşekkür ediyorum.

Değerli Hemşerilerim,

Zor bir kışı, her birini rahmetle andığımız şehitlerimizin acısıyla yanarak, terörün ve şiddetin gözü dönmüş tehditleri altında, demokrasi ve insan hakları açısından yaşadığımız sorunlarla, başta savaş tehlikesi olmak üzere, dünyanın çektiği sıkıntılarla ardımızda bıraktık. Bugün de aynı sorunları yaşıyor, aşmanın ancak yüksek, geniş ve derin bir “adalet” anlayışına bağlı olduğunu biliyor, çaba gösteriyoruz.

Bu çabaların başarılı olmasını dilerken, gönlüm ferahtır ve umut doludur. Çünkü biz, bu güzelim vatanı ve tüm değerleriyle ışıl ışıl parlayan Türkiye Cumhuriyeti’ni var edenlerin çocuklarıyız. “Dağ başını duman almış / Gümüş dere durmaz akar / Güneş ufuktan şimdi doğar / Yürüyelim arkadaşlar!”  diyen ve bunu kanıtlayan ataların çocukları, asla ufuksuz ve umutsuz olamaz.

Temmuz ayı, 24 yıldır sönmeyen ateşiyle Madımak’tır. Hepimizi yaktılar, ülkemizi onulmaz bir acı ve mutlaka hesabı sorulması gereken yeni bir utançla baş başa bıraktılar. Yobazlığın ve insansızlığın kör ateşinde yitirdiğimiz tüm canlarımızı, her 2 Temmuz’da sevgiyle, hasretle anacak, unutmayacak, “Bir daha asla!” diyerek, kararlılığımızı ortaya koyacağız.

15 Temmuz 2016’da, yıllara yayılan taktik ve destekle kılcal damarlarımıza kadar yuvalanmış yobaz bir çete, kanlı bir darbeye kalkıştı. Yüzlerce insanımızı katletti, ortaya çıkardığı manzarayla, nasıl büyük bir yıkım tehdidi altında olduğumuzu gösterdi. O gün ve sonrası, laikliğe, çağdaşlığa, hukuka, demokrasi ve adalete sahip çıkmamızın ne kadar yaşamsal önem taşıdığını kanıtlamıştır. Şimdi hep birlikte bir sınavdan geçiyoruz. Düşünce gönül birliğiyle, bu sınavı mutlaka kazanacağız. Çocuklarımızın karşısında, boynu eğik durmamak istiyorsak, buna zorunluyuz.

Bu yaz, bütün bunları anımsamanın ve yepyeni bir canlanmanın mevsimi olsun. Mahrum edilmeye çalışılan keyiflerimizi geri çağıralım. Bizi yorgunluk ve bıkkınlık uçurumuna sürüklemeye çalışan rüzgârlara, dur diyelim. 

Yaz boyunca ve Karşıyaka’mızın dört bir yanında düzenlediğimiz “Park Konserleri”, yalnızca bir eğlence etkinliği değil, coşku ve umutlarımızın geri çağrıldığı büyük buluşmalar olarak yaşanacaktır. Buna hepimizin çok ihtiyacı var. 

Biz yaz mevsimini, yalnızca bir tatil dönemi olarak düşünmüyoruz. Elbette dinleneceğiz, elbette koskoca bir yılın yorgunluğundan sıyrılacağız. Ama bunu yaparken, tıpkı Yaz Okullarımızdaki yüzlerce çocuğumuz ve gencimiz gibi, bedenimizi, ruhumuzu ve düşüncelerimizi temize çekeceğiz. Karşıyaka Belediyesi, bu yazı da bu düşüncelerle planladı ve çalışmalarını yoğun biçimde sürdürüyor. Bizden hep güzel haberler alacaksınız.

Hepinize umut, keyif ve gönlünüzce bir ay diliyorum. 

İyi ki varız, iyi ki Karşıyaka’yız!

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı