Başkanın Mesajı

Şimdi; geleceğe umutla bakma zamanı

Yurtsever Hemşerilerim,

İlk günün coşkusu, kararlılığı ve hızıyla, Karşıyaka için çalışıyor, üretiyor, hep birlikte bölüşüyoruz. Küçük dokunuşlarla gündelik yaşamı kolaylaştırıp, kalıcı işlerle kentimize değer kazandırıyoruz. Dergimizin sayfaları, işlerimizden ve yansımalarından oluşuyor. Bu çabaların sonunda, sürekli yenilerinin eklendiği ödüllendirmelerin tek sahibi, belediyelerine sahip çıkan, “Biz büyük bir aileyiz” sözünü yaşamın her alanında kanıtlayan hemşerilerimdir. Onların yakınlığı, desteği ve yoldaşlığı, bütün ödüllerin üstündedir ve paha biçilemez değere sahiptir.

Sevgili ülkemiz, içte ve dışta yaşadığı sorunlarla baş etmeye çalışırken, yeni ve farklı bir sürece sokulmuş durumdadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim biçimini, yöntemini ve ruhunu derinden etkileyecek olan Anayasa değişikliği girişimlerinin, TBMM bölümünü hep birlikte izledik. Şimdi bir referandum sürecindeyiz. Bir başka deyişle, geleceğimizi belirleyecek bir dönüm noktasında, hepimize büyük ve kaçınılmaz görevler düşüyor.

Bu görevi nasıl yerine getireceğimiz, bizim için uzun bir düşünme ve irdeleme zahmeti gerektirmiyor.

Çürümüş bir imparatorluktan, antiemperyalist bir direnişle, yepyeni bir Cumhuriyet var eden Kuvayı Milliye ruhuna sahibiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini ve çağdaş, demokratik ve laik değerlerini, yaşama biçimi olarak kabul etmenin, büyük güveni ve mutluluğu içindeyiz.

Demokrasinin, ülkemiz için en ideal rejim ve sistem olduğuna inanıyoruz.

Yapılması gerekeni; güçler dengesinin, kurumlarının ve halk iradesinin sorgulanması, zedelenmesi ya da ortadan kaldırılması değil, tam aksine bu yapıların önündeki engel ve olumsuzlukların, acilen giderilmesi olarak tanımlıyoruz.

1923 ruhunun yarattığı ve yön verdiği değerler ve kurumlar dengesiyle oynanmasını, acilen vaz geçilmesi gereken bir girişim olarak değerlendiriyoruz.

Topraklarımızın binlerce yılın birikimleriyle, evrensel insan hakları değerlerinin harmanlanmasıyla, bilimden, hukuktan, sanattan, aklın ve vicdanın özgürlüğünden sonuna dek yararlanmanın koşul ve olanaklarını, kaçınılmaz bir gereklilik görüyoruz.

Atalarımızın bize emanet ettiği harika ülkemizi, gelecek kuşaklara daha da geliştirerek bırakmayı, tarihsel bir mirasın büyük sorumluluğu olarak görüyoruz.

Bizim kararımız ve yürüyüşümüz kısaca bu gerçeklere dayanmaktadır.

Hayırlısıyla, bu duruşumuzu yılmadan, yorulmadan  göstermekten asla kaçınmayacağız.

Şimdi, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş vatandaşları ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün onurlu yurttaşları olarak, geleceğe umutla, coşkuyla ve korkmadan bakmanın tam zamanıdır.

Hepinizi selamlıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı