Başkanın Mesajı

Karşıyaka’da yaz

Yurtsever Hemşerilerim,

Her mevsimi ayrı güzel bir coğrafyanın ortasında, insanımıza, kentimize ve ülkemize “Karşıyaka İklimi” sunuyoruz. Bu iklim sevgiden, kardeşlikten, barıştan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne olan sonsuz bağlılıktan güç alıyor. Bilime, sanata, eğitime ve çağdaşlığa olan inancımızla çalışıyor, ortaya koyduğumuz proje ve uygulamalarla, yerel yönetimler içinde özel bir yerde olmanın keyfini paylaşıyoruz.

Çağdaş anlayış, “tatil” kavramını yalnızca bir dinlenme olarak değil, arınma, tazelenme, üretme ve enerji biriktirme olarak tanımlıyor. Karşıyaka Belediyesi olarak, tam da bunu yapıyor, bugünü en güzel biçimde değerlendirirken, geleceğe hazırlanıyoruz.

Yaz Okullarımızda, çoluk çocuk eğleniyor, spor yapıyor, birlikte olmanın mutluluğuyla, sporla hayatı buluşturuyoruz. Her yaştan Karşıyakalı, modern tesislerde ve sporun her alanında, hem üretken zamanlar yaşıyor, hem de uzman eğiticilerin gözetiminde, sağlıklı bir yaşamın kapılarını açıyor.

Yalnızca kendimizi düşünmüyoruz elbette. Karşıyaka’nın can dostları için, parklarımızdaki kulübelerini elden geçiriyor, “bir kap su-bir kap mama” ile yanlarında oluyor, bu kavurucu günlerde hemşerilerimize su kapları dağıtarak, can dostlarımıza ‘Siz de yardım edin’ diyoruz. Kedili, köpekli, kuş sesleriyle şiirli sokaklarımızda ve parklarımızda, dünyayı birlikte yaşamanın sorumluluğunu yerine getiriyor, Karşıyaka farkını gösteriyoruz

Doğa yoksa hiçbir şey yok, hiçbir şeyin anlamı yok. Çarpık kentleşme, dizginlenemez hırslar ve bilinç yoksunluğu, yalnızca doğayı değil, geleceğimizi de bizden çalıyor. Elbette buna sessiz kalmıyor, kentimizi betona ve çölleşmeye teslim etmiyoruz. Mutluluk Ormanlarımız başta olmak üzere, kent içinde ya da çeperlerinde, her alanı değerlendiriyoruz. Bu uğurda yeni ve özgün bir proje oluşturduk. Kentsel dönüşümle yenilenen binalara ruhsat vermeyi, belli sayıda ağaç dikme koşuluna bağladık. “Karşıyaka Kentsel Dönüşüm Ormanı”mız, ne çağdaş kent anlayışından, ne de doğadan vazgeçeceğimizin kanıtı olarak, gelecek kuşaklar için şimdiden boy vermeye başladı. Katkı veren, daha fazlası için bizimle iş ve güç birliği yapacak olan herkese teşekkür ederim.

İhmalleri, eksiklikleri birer birer gideriyor, kentimizin yaşam kalitesini yükseltiyoruz. İlk altı ayda 18 mahallemizin sokaklarını yeniledik, sevgi yolları oluşturduk. Daha yaşanır bir kentte olması gereken ne varsa, hiçbir mahallemizi unutmadan yerine getiriyoruz. Başta her birini danışmanım olarak gördüğüm değerli muhtarlarımız olmak üzere, bu çalışmaların kendileri için yapıldığını bilerek, anlayış ve imecesini esirgemeyen hemşerilerimi selamlıyorum. Güneş toz demeden ter döken belediye emekçilerimiz içinse, ne söylesem azdır.

Yıllar önce kurulmuş olmasına rağmen, uzun yıllar işlevsiz duran ve kent yaşamı için olumsuzluklar taşıyan Şemikler Pazaryerini, sosyal sorumluluk bilincimizle “Mahalle Merkezi” haline getiriyoruz. Böylelikle güzel Şemikler, belediye-hemşeri iletişiminden hizmetlere daha kolay ve hızlı ulaşmaya, pek çok alanda işlev görecek bir merkeze kavuşacak.

Başlarken söylediğim gibi, yaz mevsimini “Aktif Şehir” unvanımıza yakışır biçimde, çalışarak, üreterek dolu dolu yaşıyoruz. Bunu yaparken “Park Konserleri” sayesinde, yaz gecelerinin keyfini, bir arada olmanın mutluluğuna dönüştürüyoruz. 

Sevgili Hemşerilerim,

Sizleri bu güzelliklerin izleyeni değil, sahibi olmaya, Karşıyaka’mızın çağdaş, modern, yurtsever duruşunu her alanda göstermeye ve örnek olmaya çağırıyorum. Geride bıraktığımız dört yılda, bizi bunu kanıtlamış, ülkemize esin ve güç vermiş bir kentiz. Geleceğin büyük başarılarının önsözünü, hep birlikte yazıyoruz. Çünkü biz Karşıyaka’yız.

Selam, sevgi ve hiç bitmeyecek bağlılık duyguları içinde, saygılarımı sunarım.

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı