Başkanın Mesajı

9 Eylül ruhuyla

Yurtsever Hemşerilerim,

Yaz bitti. Takvim ne derse desin, Karşıyaka’nın baharı yazı bitmez. 26 Ağustos’ta Büyük Komutanın “Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz’dir!” emriyle ayağa kalkan, 9 Eylül 1922’de İzmir’e giren o büyük insanların çocuklarıyız. Bizim yaz güneşimizin, bahar yellerimizin hiç bitmemesi ondandır. Dağlarımızda açan çiçeklerimizin buram buram özgürlük, bağımsızlık, Cumhuriyet kokması, ondandır. Karşıyaka, bütün bu duyguları yaşam biçimine çevirmiş, kalbinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü asla çıkarmayan, Bombacı Ali Çavuşlara minnetini ve vefasını hiç azaltmayan insanların kentidir. 

30 Ağustos’u selamlayıp, 9 Eylülümüzü tam da bize yakışır biçimde kutladık. İşgaliyle kurtuluşun, kurtuluşuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun meşalesini yakmış bir kentin incisi, ülkemizin gözbebeğiyiz. Bu bize hem onur hem de büyük sorumluluklar yüklüyor. Biz de tam bu sorumluluğun gereğiyle yaşıyor, tavır gösteriyor ve her adımımızla ülkemize örnek oluyoruz.  Eylül de aynı çalışkanlıkla ve sevinçlerle geçecek.

Elbette önce çocuklarımız ve gençlerimiz! Doğumlarından başlayarak, hepsini sorumluluk alanımızda gördüğümüz çocuklarımız için kurduğumuz bir düş, 23 Eylül’de kentimize ve ülkemize merhaba diyecek. Uzun süredir hazırlandığımız, kapsam ve içerik olarak ülkemizde ilk ve tek olan “Evrensel Değerler Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü”, Karşıyaka’nın farkını bir kez daha kanıtlayacak. Bilim Müzemizle, Karşıyaka’nın Filizleri Anaokulumuzla, Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonumuzla ve 14 Ekim’de açacağımız Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezimizle bütünleşecek bu büyük ve prestijli projeyle, eğitimden spora hayatın tüm alanlarını kapsayacak olan bir “Aydınlanma Adası”nı, Mavişehir’de birlikte yaratmanın onurunu yaşayacağız.

Karşıyaka kültür, sanat, bilim ve spor kenti özelliğini, büyük vefasıyla da gösteren bir kenttir. Sinemamızın büyük, yiğit ve simge adı olan Tarık Akan’ımızın adını İnönü Mahallemizde açılışını yapacağımız parka vererek ve özel bir anma programı düzenleyerek, bu özelliğimizi pekiştireceğiz. Fikri Altay Mahallemizdeki spor tesislerine, mahallemizin ilk muhtarı olan Ahmet Beko’nun adını vererek, vefamızı bir kere daha göstereceğiz. Ötesini ve dahasını, dergimizin sayfalarında okuyacaksınız.

Sevgili Hemşerilerim,

Başarıyla sürdürdüğümüz ve katkılarınızla büyüyen belediye hizmetlerimizi, “sosyal sorumluluk” bilinciyle, emeğe, kadına, yaşlıya, engelliye, doğaya ve çevreye, kısaca hayatı tümüyle kucaklayan proje ve yatırımlarla, katkı verdiğimiz etkinliklerle en üst düzeye ulaştırmak için çalışıyoruz. Sınırlarımızı aşıp, örnek oluyoruz ve esin veriyoruz. Bütün bu çabaların, karşılıksız kalmaması bizi sevindiriyor. Bugüne dek pek çok ödülle alkışlandık.

Bunun son örneği olarak, 29 Eylül’de “Avrupa Şeref Bayrağı” ile onurlandırılacağız. O törende yapacağım konuşmanın son cümleleriyle, hepinizi saygı, sevgi ve mutluluk dileklerimle selamlıyorum:

“Benim ve başkanı olmaktan şeref duyduğum Karşıyaka Belediyesi’nin aldığı en büyük karşılık, kentimizin, hemşerilerimizin mutluluğu, huzuru ve esenliğidir. Bu sonucun, ülkemin ve yeryüzünün özlediği güzel günlere, katkı ve esin vermesini dilerim.”

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı