Başkanın Mesajı

Karşıyaka’da Mayıs…

Yurtsever Hemşerilerim,

Emekçinin ellerinde açan bahardır, doğanın insanı selamlamasıdır, gülün hayatı, nergisin sokağı kışkırtmasıdır mayıs. 

Üç fidandır, faşizme inat ve her yıl biraz daha büyüyen çoban ateşleridir. “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Denizlerin büyük yürüyüşüdür. Şairin tanımıdır: “Bitmedi daha sürüyor o kavga / ve sürecek / yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!”

Aşktır mayıs, yeşillerin alların şarkısıdır. Bahar kuşlarının senfonisidir, kedilerin gerinerek uyanmasıdır balıkçı kayıklarında. Bir vapurun durduk yerde, “Haydi gidelim” çağrısıdır. Bir tramvay çıngırağıdır, güneşi uyandıran çocuk neşesidir.

Eli öpülesi yaşlıya, yüreği öpülesi gençlerin selam vermesidir. Perdeyi açtığında, komşuların birbirlerini görmesidir, merhaba hayat! Bir esnafın kaldırıma döktüğü serin sularda, dünü yarına eklemektir.

Hızır’la İlyas’ın buluşmasıdır mayıs. Doğanın insandan, insanın dünyadan umudunu kesmediğinin kanıtıdır. Ateş kuşlarının kahkahasıdır, dokuz sekizlik ritimle hayatı kardeş kılmaktır. Yaşasın Roman kalbindeki o büyülü gerçeklik! Bu alevler yaşadığımızın, inadımızın, teslim olmayacağız haykırışlarının kanıtı olsun!

Mürekkebi kurumamış şiirlerin, özenle korunan hatıraların ve Bostanlı fırınlarından yeni çıkmış ekmeğin buğusunda, “Yaşıyoruz, yaşatıyoruz! Yalnızlık bize yasak!” demenin mükemmelliğidir. 

Mayıs, bir destanın önsözü, bir gerçekliğin kanıtıdır. 19 Mayıs’tır daha ne olsun? 

O “büyük yolculuğun” kahramanını da bir anne doğurdu. İşte bizim gerçeğimiz budur demenin büyük güveni, “Bir anne, dünyayı değiştirebilir” sözünün kanıtı toprağımızda ve kalbimizdedir demenin onurudur mayıs. Geçen yıl toprağında yetiştirdiği çiçekleri oğluna götürmek, bu yıl oğlunun gönderdiği çiçeklerle, mezarını saygı ve sevgi anıtına çevirmektir. 

Annenin adı Zübeyde Hanım, oğulun adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.  Her biri oğlu kızı olan çocuklarının, koşarak o anneye ve oğula bir kere daha sarılmasıdır. “Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Türkiye!”

Şimdi toplayın bunları alt alta, sonucun adı Karşıyaka’dır. 

Attila İlhan şiirlerini eklemeyi unutmayın, anısına düzenlediğimiz şiir yarışmasında çıkacak yeni güzellikleri okumaya hazırlanın. Karşıyaka baharı, insanın başını döndürür. Dinlenmek için, ne güzel balkonlarımız, bahçelerimiz vardır, biz en güzellerini seçeceğiz, buyrun konukseverliğimizi yaşayın. Çocuklarımızı unutur muyuz hiç, bir yere not alın, yakında açacağımız “Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü”ne bekliyoruz hepinizi. Başka? Gerisini dergimizde okuyacaksınız. Bir ilçeye sinmiş vefaya, dayanışmaya ve iyi kalpliliğe bir kere daha tanık olacaksınız.

Bize umutlar, aydınlıklar, baharlar yakışır. Biz işte bu anlayış ve duyarlılıkla çalışıyoruz. Bunun en büyük karşılığı hemşerilerimizin mutluluğudur. Aldığımız sayısız ödüle son olarak eklenen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi “Avrupa Şeref Bayrağı”, bu mutluluğu perçinlemiştir.

Karşıyaka’dan hep güzel haberler alacaksınız. 

Saygı, sevgi ve en içten dileklerimle…

   Hüseyin Mutlu Akpınar   
Karşıyaka Belediye Başkanı