Kadına Saygı Müzesi

Baştan sona yenilediğimiz Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’nın altındaki alanı, Cumhuriyet tarihine yön veren ve tarihte iz bırakan kadınlar anısına, ‘Saygı Müzesi’ne dönüştürdük. Yapımı tamamlanan müze, görkemli bir törenle ziyarete açıldı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve eşi Zehra Akpınar’ın ev sahipliğindeki törene; CHP Parti Meclisi Üyesi ve milletvekili Sibel Özdemir, milletvekilleri Kani Beko ve Gürsel Erol, İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel, ADD eski Genel Başkanı Tansel Çölaşan, eski Bakan Yaşar Okuyan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Karşıyaka’nın ilk kadın Belediye Başkanı Şebnem Tabak, müzede yer alan ‘ilk’ kadın ticaret odası başkanı Fidan Aydın, muhtarlar, meclis üyeleri ve yüzlerce Karşıyakalı katıldı.

Müzede Neler Var?

Kadına Saygı Müzesi, Karşıyaka’nın simgesi Anıt’ın altındaki 110 metrekarelik alanda oluşturuldu. Kolon araları yanmaz malzemeler ile kapatıldı. Müze içine akrilik kaplama yapıldı, özel aydınlatmalı çerçeveler kullanıldı. Müze’de, Cumhuriyet tarihine yön veren ve o dönemden günümüze kadar tarihte iz bırakan yaklaşık 100 kadına ve Onları ölümsüzleştiren hikayelerine yer verildi.