KODA’dan Muhteşem Konserler

Süpervizörlüğünü Prof. Rengim Gökmen, Sanat Yönetmenliğini Hakan Şensoy, Müzik Danışmanlığını Oğuzhan Kavruk ve Sanat Koordinatörlüğünü Teyfik Rodos’un yaptığı Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA), hem yurt içinde hem de yurt dışında verdiği konserlerle klasik müzik dünyasının yükselen yıldızı oldu. Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından sabit maaşlı olarak kurulan ilk oda orkestrası olan KODA, bir yıllık sanat yolculuğunda, dünyaca ünlü şef ve solistlerle birlikte muhteşem konserlere imza attı.

Kültür Sanatın Başkenti

Karşıyaka’yı kültür ve sanatta markalaştırmak amacıyla oluşturulan orkestra, Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde 15 ayda 35 konser verdi. Ücretsiz olarak gerçekleşen konserler, binlerce müziksevere ulaştı. Dünyaca ünlü şefler Rengim Gökmen, Oğuzhan Kavruk, Hakan Şensoy, Lorenzo Castriota, Samra Gulamovic, Amaury du Closell ve Naci Özgüç’ün yönettiği konserlerde; yine müzik dünyasının birbirinden değerli isimleri solist olarak yer aldı. Gülsin Onay, Peter Jablonski, Teyfik Rodos, Cem Sevgi, Sanem Kalfa, Cihat Aşkın, Rüya Taner, Dilek Türkan gibi ünlü sanatçıların sahneye çıktığı konserler, unutulmaz müzik şölenlerine dönüştü. 

İsveç’e Davet Edildi

Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası, ilk yurt dışı konserini de İsveç’te verdi. 6 - 9 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşen Carlscrona Klasik Müzik Festivali’ne davet edilen KODA, Karşıyaka’yı ve Türkiye’yi 30 kişilik bir ekiple temsil etti. Dev organizasyonun açılışını yapan orkestra, festival kapsamında bir konser daha verdi.  Türk eserlerinden örnekler de yorumlayan genç yıldızların performansı, uluslararası sanat çevrelerinden tam not aldı. 

Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası, KKTC’nin Girne kentinde düzenlenen ‘14. Girne Zeytin Festivali’ kapsamında, 3 Ekim 2015’te Kıbrıslı sanatseverlerle buluştu. KODA, Şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde, doyumsuz bir müzik ziyafeti sundu.

Bodrum’da Muhteşem Konserler

2015 yılında yurt içindeki klasik müzik festivallerinin de yıldızı olan orkestra, Temmuz ayında düzenlenen 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin açılışını yaptı. Şef Rengim Gökmen’in yönettiği konserde, Piyanist Gülsin Onay’la birlikte sahne alan KODA, binlerce sanatsever tarafından ayakta alkışlandı. Ayrıca aynı festivalde Hakan Şensoy’un yönetiminde bir konser daha vererek büyük begeni topladı. Orkestranın, 11. D - Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali kapsamında, 19 Ağustos’ta verdiği ”Gündoğumu’ ve ‘Günbatımı’ konserleri de büyük ilgi gördü. 

KODA ayrıca; Narlıdere Yaşlı Bakımevi, Urla Yaşlı Bakımevi ve Şakran Cezaevi’nde konserler vererek sosyal projelerde de gururla yer aldı.