Masterclass Programları

Türkiye’de kadrolu sanatçılar ile oda orkestrası kuran ilk ve tek yerel yönetim olarak, sanat adına ülkeye örnek bir hizmete daha imza attık. Yine Türkiye’de ilk kez bir belediye himayesinde, geleceğin orkestra şefleri ve sanatçılarına hızlandırılmış eğitim vermek için ‘Masterclass Programları’ düzenledik.

Genel Sanat Koordinatörlüğünü Teyfik Rodos’un üstlendiği Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA) bünyesinde verilen eğitimler, 24 - 30 Ağustos tarihleri arasında ‘Orkestra Şefliği Masterclass Programı’ ile başladı. Dünyaca ünlü Orkestra Şefi Rengim Gökmen, 7 gün boyunca katılımcılara Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde temel şeflik tekniklerini çalıştırdı.

 31 Ağustos - 6 Eylül arasındaki ‘Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Masterclass Programı’nda ise Prof. Michael Stricharz, Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Feza Serap Gökmen ve Oğuzhan Kavruk gibi klasik müziğin usta isimleri eğitim verdi. Dersler, İzmir’in en güzel kamp noktalarından biri olan Karşıyaka Belediyesi Yamanlar Gençlik ve Eğitim Merkezi’nde yapıldı.