Oda Orkestrası Kurduk

Türkiye’de İlk Kez: ‘Oda Orkestrası’ Kurduk

Kültür ve sanatta marka kent yaratma hedefimizin en önemli adımlarından biri olarak,  kadrolu sanatçılardan oluşan, kalıcı bir ‘Oda Orkestrası’ kurduk. Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından kurulan ilk oda orkestrası olma özelliğini taşıyan Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA), muhteşem bir konserle sanat yolculuğuna başladı. Opera ve Tiyatro Sahnemizin adını da Hikmet Şimşek Sanat Merkezi olarak değiştirdik.

Sanat Zirvesi

Konsere; Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ve eşi Zehra Akpınar’ın yanı sıra CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Milletvekili Umut Oran, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Türkegül Kocaoğlu, Kaymakam Saadettin Yücel, salona ismi verilen Prof. Hikmet Şimşek’in eşi Nihal Şimşek, belediye başkanları, medya ve sanat dünyasının önde gelen isimleri ile 600’e yakın sanatsever katıldı.

Hikmet Şimşek’e Vefa

Büyük ilgi gören konser öncesinde düzenlenen törenle, Opera ve Tiyatro Sahnesi’ne, klasik müziğin Türkiye’deki öncülerinden merhum şef Hikmet Şimşek’in adı verildi. “Hikmet Şimşek Sanat Merkezi” ismini alan tesisin girişinde Şimşek’in büstü de açıldı.

Dünyaya Açılacaklar

Eşsiz konserlere imza atmaya devam eden KODA, önümüzdeki süreçte sanatı geniş kitlelere sevdirmek ve tanıtmak için özel çalışmalar yapacak. Orkestra; farklı ilçeler, iller ve ülkelerde de konserler vererek, Karşıyaka’nın adını sanatla dünyaya duyuracak.