Smyrna Dünya Şampiyonu Oldu

Dansçılarımız Dünyanın Zirvesinde

Bulgaristan’da düzenlenen 2014 Dünya Folklor Şampiyonası’na katılarak Türkiye’yi temsil eden tek ekip olan Karşıyaka Belediyesi Smyrna Koreografi Topluluğumuz, yarışmalar sonunda rakiplerini geride bırakarak Dünya Şampiyonu oldu.

İlk Yarışma, İlk Zafer

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın isteği ile belediyemiz bünyesinde kurulan Smyrna Koreografi Topluluğu, ilk kez katıldığı 2014 Dünya Folklor Şampiyonası’nda zafere ulaştı. Avrupa Parlamentosu ve UNESCO’nun destekleriyle Bulgaristan’da yapılan şampiyonada ülkemizi temsil eden tek ekip olan Karşıyakalı dansçılarımız, rakiplerini geride bırakarak şampiyonluğa ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Ödüle Doymadılar

8 - 17 yaş arası 35 dansçıdan oluşan Smyrna Koreografi Topluluğu, ‘Gençlik ve Karma’ kategorisinde yarıştı. Farklı türlerdeki dans ve müzikleri harmanlayan ekip, zengin kültür mozaiği oluşturan gösterileri ile büyük beğeni topladı. Kendi kategorisinde ‘Dünya Şampiyonu’ olan topluluk, aynı zamanda şampiyonanın en büyük ödülü olan ‘Grand Prix’in de sahibi oldu. Topluluğun kurucusu sanatçı Natalia Zandukeli Ulutaş ise ‘En İyi Koreografi Ödülü’ne layık görüldü. Şampiyon dansçılar, Belediye Meclisi toplantımıza da konuk olarak mutluluklarını paylaştı. Kısa bir gösteri sunan dansçılarımız, Sarı Gelin türküsünü hem Türkçe hem Ermenice okuyarak barış mesajları verdi.