‘Tarhana Osman Büstü’ Açıldı

Yaşamını gıda emperyalizmi ile mücadeleye adayan, Türk tarımını korumak ve geliştirmek için ‘büyük güçlerin’ baskısına bile cesurca direnen Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk, memleketi Karşıyaka’da ölümsüzleşti. Karşıyaka Belediyes’nin ünlü bilim adamı anısına yaptırdığı büst, Mavişehir Kent Koop Gıda Market’in bahçesinde törenle açıldı.

İthal ürünlere karşı zeytinyağı ve tarhana gibi sağlıklı gıdaları savunan, bu nedenle ‘Tarhana Osman’ adıyla tanınan Koçtürk'ün büstü Heykeltraş Ahmet Uzun tarafından hazırlandı. Büstün etrafına konulan panolara, Koçtürk’ün gıda emperyalizmi ve Türk Tarımı ile ilgili sözleri asıldı.

Osman Nuri Koçtürk Kimdir?

Osman Nuri Koçtürk, Ömer Sadi ve Naime Koçtürk’ün ilk çocuğu olarak 25 Haziran 1918’de İzmir’in Karşıyaka ilçesinde dünyaya geldi. Karşıyaka İlkokulu'nda (1933) ve İzmir Erkek Lisesi'nde (1937) okudu. Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi'nden (1942) okul birinciliği derecesi ile mezun oldu. 1949-1953 yıllarında ABD Missouri Üniversitesi’nde beslenme üzerine araştırmalar yapan Koçtürk, 1953 yılından itibaren Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görevine devam etti. Osman Nuri Koçtürk, 1980 yılına kadar 2 bin makale, 63 kitap ve sayısız konferans ile halkı beslenme konusunda bilinçlendirmek için mücadele verdi. Koçtürk, 4 Nisan 1994'te Ankara'da yaşamını yitirdi.