Yalı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi

Kentte yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, İzmir’deki ilk kentsel dönüşüm çalışmasının da mimarı oldu. Mavişehir’in hemen yanı başında bulunan Yalı Mahallesi’nde sağlıksız koşullarda yaşayan 808 aile Zübeyde Hanım Mahallesi’nde yaptırılan modern konutlarda yepyeni bir yaşama “merhaba” dedi. Uzun ve zorlu bir bürokratik süreç sonunda gerçekleştirilen projede, ilk olarak Zübeyde Hanım Mahallesi’nde belediyenin tapulu arazisi üzerine TOKİ ile birlikte 808 konut yapıldı. 2 yıl gibi kısa sürede tamamlanan konutların bulunduğu bölgenin altyapı çalışmaları da aynı hızla bitirildi.Projenin bir sonraki adımında ise, Yalı Mahallesi’nde sağlıksız konutlarda yaşamlarını sürdüren ailelerin Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki konutlara taşınması sağlandı.

Karşıyaka Belediyesi, bu konutlarda bir “kentli” gibi yaşama şansını yakalayan aileleri sadece yeni evlerine yerleştirmedi; aynı zamanda, konutların bulunduğu bölgeye yaptırılan Karşıyaka Belediyesi Lisesi ve İlköğretim Okulu, spor sahaları, otoparkı ve parkı ile çağdaş yaşam kolaylıklarını bölgenin yeni sakinlerinin hizmetine sundu.

Yalı Mahallesi’nin eski sakinleri, Mavişehir gibi modern bir bölgenin hemen yanı başında çağdışı şartlarda yaşamak zorunda iken, artık “mutlu yuvaları”nda “huzurlu” bir hayatın tadını çıkartıyor. Çocuklar oyun parklarında “güvenle” pedal çevirirken, kadınlar kültür merkezlerindeki kurslarda yeni beceriler ediniyor.