Çanakkale Zaferi Yıldönümü

Çanakkale Ruhu Karşıyaka’ya Taşındı

Tarihimizdeki en önemli kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümünde, Çanakkale ruhunu Karşıyaka’ya taşıyan önemli bir projeye imza attık. Savaşlar sırasında şehit düşen 253 bin Türk askeri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitler Anıtı’nın 5,5 metrelik maketini, törenle Mavişehir Meydan Parkı’na yerleştirdik.

Çanakkale’deki anıtın bire bir örneği olan ve 8’de biri ölçülerine sahip maketin açılış törenine, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın yanı sıra, İlçe Kaymakamı Saadettin Yücel, eski belediye başkanı Nevzat Çobanoğlu, gaziler, muhtarlar, meclis üyeleri ve iki bine yakın Karşıyakalı katıldı.

Mavişehir Meydan Parkı’nda ‘Burası Çanakkale’ isimli açık hava sergisi de ziyarete açıldı. Sergide; tarihi savaş fotoğrafları, savaşı anlatan kronolojik bilgiler ve yazıların yer aldığı dev panolarla, A’dan Z’ye büyük zaferin hikayesi anlatıldı.

Serginin fotoğrafları Hanri Benazus’un özel koleksiyonundan alındı. Belediyenin Çok Sesli Korosu da gecede marş ve türküler seslendirdi. Katılımcılara, Şehitler Anıtı figürlü anahtarlıklar hediye edildi.