Doğal Afet Öncesi Hazırlık

Doğal Afetler Simülasyon Eğitim Merkezi

Karşıyaka Belediyesi doğal afetlere yönelik hazırlık çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Doğal Afetler Simülasyon Eğitim Merkezi’ni hizmete açtı. Latife Hanım Mahallesi Şantiye Tesisleri içerisinde hizmete giren merkez,  Türkiye’de  yerel yönetimler içinde  bir ilçe belediyesi tarafından açılan en donanımlı afet eğitim tesis olma özelliği taşıyor.

Doğal Afetler Simülasyon Eğitim Merkezi’nde;
· Deprem enkaz koridoru,
· Telefon ihbar simülasyon sistemi,
· Yangın deneyim eğitim simülasyon sistemi,
· Deprem anında binaların sallantı simülasyon sistemi,
· Deprem hareketleri oluşturma simülasyon sistemi,
· Deprem moment büyüklükleri gösterimi,
· Duman kaçış koridor simülasyon sistemi bulunuyor.

Binada ayrıca;

  • Heyelan ve sel simülasyon odası,
  • İlkyardım simülasyon odası,
  • Zemin sıvılaşma hareket simülasyonu
  • Konferans salonu da bulunuyor.

Başta okullar olmak üzere, gruplar halinde yapılacak eğitimlerde, Merkez’de bulunan simülasyonlarla, olası bir afet anında yapılması gerekenler uygulamalı olarak anlatılacak. Uzman eğitmenler ile gerçekleşecek canlandırmalar sayesinde kentte yaşayanlar deprem, sel veya yangın gibi afetlerle karşılaştıklarında panik yaşamak yerine kendilerini ve çevrelerini daha güvenli koruma tekniklerini öğrenecek.

Karşıyaka Belediyesi Doğal Afet Çalışmaları:
Doğal Afet Merkezi: Belediye Şantiyesi içinde yer alan Doğal Afet Merkezi’nde, bir afet anında gerekli olabilecek her türlü teknik araç, çadır, uydu bağlantılı telsiz, battaniye gibi teçhizat yer almaktadır.
Deprem Simülatörü: Deprem eğitimlerinin verildiği son teknik donanımlara sahip gezici tır farklı yerlerde eğimler düzenlemektedir.
 
Arama-Kurtarma Ekibi: Belediye bünyesindeki personel içinden arama kurtarma ekibi kurulmuştur. Ayrıca, enkazda canlı aramasında kullanılmak üzere, sokağa terk edilmiş “Rüzgar” isimli köpeğin eğitimleri tamamlanarak ekibe katılmıştır.
Deprem Anı Evi: Geçmişte yaşanan afetlerin fotoğraflarını ve çeşitli ekipmanları Şantiye içindeki Anıevi’nde sergilenmektedir.
Afet el kitapçığı hazırlayarak Karşıyaka’da bulunan 150 bin haneye tek tek ulaştırılmıştır. 
Olası depremlerde kullanılacak ilk toplanma yerleri, çadır kurma yerleri tespit edilerek planlara işlenip uyarıcı tabelalarla donatılmıştır.