Avrupa Diploması

Karşıyakamıza Büyük Onur: Avrupa Diploması

Katıldığı uluslararası projeler, kardeş kentlerle kurduğu iyi ilişkiler ile sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları neticesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından “Avrupa Diploması” ile onurlandırılan Belediyemiz, büyük ödülü Fransa’nın Strasbourg kentinde aldı.

Hedef Avrupa Ödülü

Konsey’in merkez binasında düzenlenen törende Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile meclis üyeleri, bürokratlar ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden katılımcılar yer aldı. Başkan Akpınar’ın sunum yaptığı törende, Karşıyakamız ve belediye hizmetlerimizin tanıtıldığı bir kısa film de gösterildi. “Avrupa Diploması”nı Karşıyaka’ya kazandırmaktan büyük onur duyduklarının belirten Başkan Akpınar, hedeflerinin en büyük ödül olan “Avrupa Ödülü” olduğunu ifade etti.

Bu yıl Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke arasında “Avrupa Diploması”na layık görülen 12 belediyeden biri olan Karşıyaka, bu ödülle Ege Bölgesi’ndeki ilçe belediyeleri arasında da bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Avrupa Diploması Nedir?

Avrupa Konseyi, üyesi olan yerel ve bölgesel idareleri ödüllendirmek amacıyla 1955 yılından bu yana Avrupa Ödülü programı uyguluyor. Buna göre birinci aşamada ‘Avrupa Diploması’, ikinci aşamada ‘Avrupa Şeref Bayrağı’, üçüncü aşamada ‘Avrupa Şeref Plaketi’ ve son aşamada ‘Avrupa Ödülü’ veriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Avrupa Şeref Plaketi’ne sahip.