Güneş Tarlası

Güneş Tarlası Açıldı

Türkiye’de bir yerel yönetim tarafından kurulan en büyük güneş enerjisi yatırımı olan Güneş Tarlamız, Ağustos 2014 itibariyle faaliyete geçti. Yılda 420 bin liralık elektrik üretilecek Güneş Tarlası sayesinde artık hizmet binamız ve bazı sosyal tesislerimiz için elektrik ücreti ödemeyeceğiz.

2013 Güneş Paneli

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve doğa dostu enerji kaynaklarını özendirmek amacıyla kurduğumuz Güneş Tarlası, Yamanlar Dağı eteklerinde, belediyemize ait 30 dönümlük arazide hayata geçirildi. İZKA’nın da destek verdiği proje çerçevesinde, ilk etapta arazinin 9 dönümlük kısmına, 2013 adet güneş paneli yerleştirildi. Ağustos 2014 itibariyle tam randımanla faaliyete geçen güneş panelleri, yılda 420 bin liralık (yaklaşık 800 bin kwp) elektrik üretecek. Elde edilen geliri distribütör firma ile mahsuplaşarak; hizmet binamız, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ile Tay Park için yıl boyunca elektrik ücreti ödemeyeceğiz.

3 Kat Büyüyecek

İlk etapta arazinin 9 dönümlük pilot bölgesinde hayata geçirilen projemiz kısa sürede büyütülecek ve 30 dönümlük alana yayılacak. Bu sayede, belediyemize ait tüm tesislerin elektrik ücretinden tasarruf sağlanacak. Projenin ikinci etabı için Karşıyaka Belediye Meclisimiz tarafından karar alındı ve projelendirme çalışmaları devam ediyor.