Avrupa'ya Açılıyoruz

Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde sürdürdüğümüz çalışmaları, “12 Yıldız Şehri Projesi” ile Avrupa vitrinine taşıyoruz. Avrupa Konseyi'nin, katılımcı demokrasi ve insan hakları konusunda ön gördüğü uygulamaları yerine getirerek, Avrupa'nın yıldız kentleri arasına girmeye hak kazanacağız.

Avrupa Konseyi'nin 12 Yıldız Şehri Projesi kapsamında, Yerel Demokrasi Haftası süresince halkın da yönetim sürecine katıldığı çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Bu kapsamda, her yaş grubundan Karşıyakalının yönetimde söz sahibi olabilmesi için halk toplantıları yaptık. 

Engelli vatandaşlar için kültürel ve sosyal etkinlikler, otizmli çocuklar için de tiyatro ve dans gösterileri sergilendi. Yerel Demokrasi Haftası’nda gerçekleşen ve en çok ilgi gören etkinliklerden biri de  ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Çocuk Oyunları Şenliği’ oldu. Şenliğe anaokullarında okuyan 4, 5 ve 6 yaş grubu 200’ün üzerinde çocuk katıldı. Son yıllarda unutulmaya yüz tutan beş taş, ip atlama, köşe kapmaca, sek sek, topaç çevirme, körebe ve misket gibi oyunları çocuklarımızla birlikte oynadık, eğlenceli saatler geçirdik.

Öte yandan, kentimizin tüm sivil toplum örgütlerini barındıran Kent Konseyi toplantımıza Avrupa Yerel Demokrasi Birliği İletişim Temsilcisi İrene Zanetti de katıldı. Etkinlikte, Avrupa’daki ülkelerde süregelen yerel demokrasi çalışmaları anlatıldı.

Belediyemizin uygulamaları ve projelerini değerlendirmeye alacak olan Avrupa Konseyi uygun bulduğu takdirde, Karşıyaka Belediyemiz ‘12 Yıldız Şehri’ unvanını kazanacak.