Barış Tadında Festival

İlk kez ‘uluslararası’ boyuta taşıdığımız Karşıyaka Festivali, kentimizde büyük coşku yarattı. Ana teması ‘barış’ olan festival boyunca kentimizin dört bir yanında, onlarca sanat, spor ve kültür etkinliği gerçekleştirildi. Karşıyakamızı karnaval yerine dönüştüren etkinlikler, binlerce yerli ve yabancı konuğun katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası Karşıyaka Festivali’nde en çok dikkat çeken etkinliklerden biri de ‘Barış Zinciri’ oldu. Bostanlı Rekreasyon Alanı'nda toplanan yaklaşık bin kişi önce zeybek oynadı, sonra da el ele tutuşarak Barış Zinciri oluşturdu.

Aynı gün gerçekleştirilen "Barışa Yelken" ve "Barışa Pedal" etkinlikleri de yoğun ilgi gördü. Başkanlık Kupası için körfeze açılan onlarca yelkenci arasında dereceye girenler kupa ile ödüllendirildi. İki yüze yakın bisiklet tutkunu ise Karşıyaka sahilinden Alaybey'e kadar 'Barış için' pedala bastı.

Karşıyaka Metro İstasyonu üzerinde kurulan Sanat Meydanı’ndaki stantlarda, cam sanatından, seramiğe, yaprak sanatından, balon ve kağıt katlamaya kadar 30’a yakın etkinlik gerçekleşti.
Birbirinden renkli kültür ve sanat etkinlikleri de katılımcılardan büyük ilgi gördü. Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde bir gösteri sunan Kültür Bakanlığı Modern Dans Topluluğu, izleyicilere görsel şölen yaşattı. Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde engelli eğitim merkezlerinin öğrencileri tarafından hazırlanan dans, ritm, potpori, koro ve zeybek gösterileri ayakta alkışlandı.
Festival, Karşıyaka Nikah Sarayı’nda, “Türkiye ve Barış” konulu panel ile son buldu. Etkinliğe, ünlü yazarlar Herkül Millas, Mario Levi, Pakrat Estukyan ile Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kasım Han konuşmacı katıldı. Barış mesajlarının verildiği panelin moderatörlüğünü ise Yrd. Doç. Dr. Nazmi Üste yaptı. Panelde “Barış, giden yol insanların birbirini dinlemesi ve anlamasından geçiyor. Savaş dilinden uzaklaşalım ve barış dilini konuşalım” mesajları verildi.