Güneş Tarlamız Açıldı

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve doğa dostu enerji kaynaklarını özendirmek için hayata geçirdiğimiz Güneş Tarlası Projemizi törenle faaliyete geçirdik. Bu proje sayesinde yılda 420 bin liralık elektrik üreteceğiz ve bundan sonra hizmet binası ile bazı sosyal tesisler için ücret ödemeyeceğiz.

Güneş Tarlamız, Örnekköy Mezarlığı'nın üst kısmında yer alan, belediyemize ait 30 dönümlük alanda kuruldu. İZKA'nın, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı hibesinden de yararlanarak, arazinin 9 dönümlük bölümüne, 2013 adet güneş paneli yerleştirdik. Açılış törenimizle birlikte tam randımanla faaliyete geçen güneş panellerimiz, yılda 420 bin liralık (yaklaşık 800 bin kwp) elektrik üretecek. Elde edilen gelir de distribütör firma ile mahsuplaşılacak. Böylece hizmet binamız, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ile Tay Park için yıl boyunca elektrik ücreti ödemeyeceğiz.

İlk etapta arazinin 9 dönümlük pilot bölgesinde hayata geçirdiğimiz proje, kısa sürede 30 dönümlük alana yayılacak. Bu sayede, belediyemize ait tüm tesislerin elektrik ücretinden tasarruf sağlayacağız. Bir belediye tarafından şu ana kadar gerçekleştirilen en kapsamlı güneş enerjisi projesi olarak kabul edilen projemizin ikinci etabı için de projelendirme çalışmalarımız devam ediyor.