15.10.2016

‘Tarhana Osman’ Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

Yaşamını gıda emperyalizmi ile mücadeleye adayan, Türk tarımını korumak ve geliştirmek için ‘büyük güçlerin’ baskısına bile cesurca direnen ‘Tarhana Osman’ lakaplı Türk aydını Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk, memleketi Karşıyaka’da ölümsüzleşti. Ünlü bilim adamı anısına yaptırılan büst, törenle açıldı. Açılış sonrası yapılan panel, 'Tarım Manifestosuna' dönüştü. Başkan Akpınar "Topraklarımızı işgal edemeyenler, gıdalarımızı, ağız tadımızı yok ediyor. Buna izin vermeyeceğiz" dedi.

Gıda Terörüne Savaş Açtı

Türkiye’nin beslenme alanındaki ilk bilim insanı olan ve yarım asır önce gıda terörüne karşı savaş açan Karşıyakalı Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk, doğup büyüdüğü Karşıyaka'da, anısına hazırlanan büst ile ölümsüzleşti. İthal ürünlere karşı, zeytinyağı ve tarhana gibi sağlıklı gıdaları savunan, bu nedenle halk tarafından ‘Tarhana Osman’ adıyla tanınan Koçtürk'ün büstü Heykeltraş Ahmet Uzun’a yaptırıldı ve Yalı Mahallesi’nde, 25 kooperatiften alınan ürünlerin halkla buluşturulduğu Kent Koop Gıda Market’in bahçesinde açıldı. Büstün etrafına konulan panolara, Koçtürk’ün gıda emperyalizmi ve Türk Tarımı ile ilgili sözleri asıldı.

Tarhana İkram Edildi

Tören öncesinde tüm katılımcılara, Karşıyaka Kadın Kooperatifi tarafından hazırlanan tarhana çorbası ikram edildi. Bu anlamlı etkinliğe; CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, Koçtürk'ün yurtdışında yaşayan oğlu Cafer Koçtürk ve yeğeni Prof. Dr. Semra Koçtürk ile aile bireyleri, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Veteriner Hekimler Odası İzmir Şube Başkanı Gökhan Özdemir, Milletvekili Atilla Sertel, Kemal Anadol, Gazeteci Ali Ekber Yıldırım, kooperatif, dernek ve oda başkanları ile yüzlerce Karşıyakalı katıldı. Açılış töreninin ardından düzenlenen Türk Tarımında Emperyalizm Baskısı ve Günümüz Sorunları isimli panel ise 'Tarım Manifestosu' gibiydi!

Bizi Asla Yenemeyecekler

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu "Bir nesile Amerikan süt tozu içirildi. Bir nesile margarin yedirildi. Şimdilerde nişasta bazlı şeker ürünü dayatılıyor. Emperyalizm her yönüyle gıdamızı etkiliyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmemizi istemiyorlar. Türk insanı bunları hak etmiyor. Dünyanın en güzel topraklarında yaşıyoruz ve bu topraklarda yaşamanın ilacı her daim güçlü olmaktır. Türkiye zengin topraklara sahip ancak bu gücü kullanmamıza izin vermeyenlere karşı dün Tarhana Osman'lar nasıl mücadele verdiyse, biz de aynı kararlılıkla duruşumuzu göstereceğiz. Bizi asla yenemeyecekler" dedi.

"Tarımı Ve Hayvancılığı Bitirdiler"

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Topraklarımızı işgal etmeyi başaramayan emperyalizm, dilimizi, ruhumuzu, doğallığımızı, ağız tadımızı, alışkanlıklarımızı, kültürümüzü işgal etti. Bir yandan hayvancılığımızı boğazlarken, bir yandan yapay süt tozlarını okullarımızda çocuklarımıza çuval çuval yedirdiler. Bu kadar doğal ve bereketli topraklara sahipken, yediğimiz içtiğimiz kimyasallardan, hormonlardan geçilmiyor ve biz bu ürünlere mahkum edilip, “organik ürün” peşinde koşup, avuç dolusu para harcıyoruz. Bu gidişe dur demek için Tarhana Osman gibi aydınların izinden gitmeliyiz. Bu büst yolumuzu aydınlatacak" diye konuştu.

Başkan Akpınar'a Teşekkür

Doç. Dr. Osman Nuri Koçtürk'ün İspanya'da yaşayan oğlu Cafer Koçtürk konuşması sırasında göz yaşlarını tutamadı. Koçtürk "Babamı bu şekilde anarak hepimizi onurlandırdınız" dedi. Panelde konuşan Yeğeni Prof. Dr. Ayşe Semra Koçtürk ise Tarhana Osman'ın hayatını, çalışmalarını, mücadelesini ve eserlerini salonu dolduranlarla paylaştı. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP eski Milletvekili Kemal Anadol, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Gazeteci Ali Ekber Yıldırım ile Veteriner Hekimler Odası İzmir Şube Başkanı Gökhan Özdemir de böylesine ulusal bir değeri yeniden Karşıyaka'ya kazandıran ve gelecek nesillere aşılamak için çaba gösteren Karşıyaka Belediyesi'ne ve Başkan Akpınar'a teşekkür etti.

Osman Nuri Koçtürk Kimdir?

Osman Nuri Koçtürk, Ömer Sadi ve Naime Koçtürk’ün ilk çocuğu olarak 25 Haziran 1918’de İzmir’in Karşıyaka ilçesinde dünyaya geldi. Karşıyaka İlkokulu'nda (1933) ve İzmir Erkek Lisesi'nde (1937) okudu. Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi'nden (1942) okul birinciliği derecesi ile mezun oldu. 1949-1953 yıllarında ABD Missouri Üniversitesi’nde beslenme üzerine araştırmalar yapan Koçtürk, 1953 yılından itibaren Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görevine devam etti. Osman Nuri Koçtürk, 1980 yılına kadar 2 bin makale, 63 kitap ve sayısız konferans ile halkı beslenme konusunda bilinçlendirmek için mücadele verdi. Koçtürk, 4 Nisan 1994'te Ankara'da yaşamını yitirdi.