12.08.2015

‘Tepeden Tırnağa’ Hizmet

Giysi Bankası’nda Alışveriş Bedava

Karşıyaka Belediyesi, dar gelirli ailelerin giysi ihtiyaçlarını karşılamak için Türk Kızılayı Karşıyaka Şubesi ile işbirliği yaptı. İki kurum; çoraptan monta, iç çamaşırından takım elbiseye kadar her çeşit giyim eşyasının yer alacağı bir “Giysi Bankası” kuracak. Yepyeni giysiler, ihtiyaç sahibi Karşıyakalıların yüzünü güldürecek.

Protokol İmzalandı

Maddi durumu yetersiz ailelere destek için bir araya gelen Karşıyaka Belediyesi ve Türk Kızılayı Karşıyaka Şubesi, “Giysi Bankası” kurmak üzere protokol imzaladı. Kızılay’a bağışta bulunan hayırseverler ile Karşıyaka Belediyesi’nden yardım talebinde bulunan ihtiyaç sahipleri arasında köprü olacak Giysi Bankası’ndan hem çocuklar hem de yetişkinler yararlanabilecek.

Hedef Yılda 5 Bin Kişi

Kızılay, ilk etapta birime 19 farklı kalemde bin adet yeni giyim eşyası ile 50 çift ayakkabı desteği sağlayacak. Karşıyaka Belediyesi de bu eşyaları dar gelirli ailelere ulaştıracak. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı kazak, atlet, kaban, pantolon, çamaşır gibi her çeşit giyim eşyası ile çizme, bot ve spor ayakkabıların bulunacağı Giysi Bankası sayesinde, ihtiyaç sahipleri tepeden tırnağa tüm eksiklerini tamamlayabilecek. Eşya sayısı ve çeşitliliğinin daha da artacağı hizmet kapsamında, yılda en az 5 bin aileye destek sağlanacak. Kısa süre içinde, Kızılay’a bağışlanan ev eşyaları da belediye tarafından dar gelirli ailelere ulaştırılmaya başlanacak.

Dayanışma Üssü

Banka; Girne Kültür Parkı’nda bulunan ‘Karşıyaka Belediyesi Butik Elele’ ile aynı çatı altında faaliyet gösterecek. Bir yandan Karşıyakalı hayırseverlerin hem giysi hem de ev eşyası bağışlarının toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı Butik Elele hizmeti devam edecek; diğer taraftan Giysi Bankası’nda da Türk Kızılayı Karşıyaka Şubesi'ne ulaştırılan bağışlar yerini alacak. Her iki hizmet için Karşıyaka Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne 399 40 80 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

“Yüzler Gülecek”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Türk Kızılayı Karşıyaka Şubesi ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Dayanışma ortamı yaratmak, yardımları en doğru adreslere ulaştırabilmek için güçlerimizi birleştirdik. Toplumsal hassasiyetlere de dikkat edilerek sağlanacak destekler sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzünün güleceğine inanıyoruz” dedi.