18.05.2016

“Asansör Değil, Merdiven Kullan”

Yıl boyunca gerçekleştirdiği sosyal ve sportif etkinliklerle Türkiye’de ilk kez “Aktif Şehir” unvanını alan Karşıyaka Belediyesi, “Dünya Asansörsüz Günü”nde de fark yaratan bir uygulamaya imza attı. Belediye binaları asansör yerine merdiven kullanımını teşvik eden afişlerle donatıldı. Asansör kapılarına “Asansörsüz Bir Gün” yazılı etiketler yapıştırıldı.

Sağlıklı Yaşam İçin

Karşıyaka Belediyesi, hem çalışanlarını hem de belediye binalarına gelen vatandaşları merdiven kullanımına teşvik eden bir kampanya başlattı. Uygulama kapsamında; asansör yerine merdiven tercih etmenin sağlıklı yaşama faydalarını anlatan afişler hazırlandı.

Farkındalık Yaratan Afişler

Belediye Hizmet Binası, Deniz Baykal Kültür Merkezi, İsmail Cem Kültür Merkezi, Ahmet Piriştina Kültür Merkezi gibi belediye binaları, bu afişlerle donatıldı. Tüm binalardaki asansör kapılarına da “Asansörsüz Bir Gün” yazılı etiketler yapıştırıldı. Farkındalık yaratan uygulama, vatandaşların da beğenisini kazandı.

Kalorimatik Uygulaması

Karşıyaka Belediyesi, daha önce de ana hizmet binasının girişinde ve merdivenlerde ‘kalorimatik’ tasarımı yapmış ve eğlenceli görseller oluşturmuştu. Buna göre; binaya giriş yapan vatandaşlar ayak izleriyle merdivene yönlendiriliyor. Basamakları her çıkışınızda yakılan kalori miktarı artıyor ve uygun meyve-sebze ile 3 boyutlu olarak sembolize ediliyor. Merdiven kullanarak bir kat çıkan birinin 4.14 kalori yaktığı, 5 kat sonunda ise 18,5 kalori yakıldığı öngörülüyor.

Başkan Akpınar’dan Çağrı

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyakamızın Aktif Şehir unvanına yakışır yenilik ve uygulamalara devam ediyoruz. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hareket etmek çok önemli. Biz de vatandaşlarımızın sağlığını düşünerek fiziksel aktivitelere yönelmeleri için çaba harcıyoruz. Merdiven kullanımı da günlük yaşam içerisinde uygulanabilecek küçük ama etkili bir aktivite. Herkesi çağrımıza kulak verip asansör yerine merdiven kullanmaya davet ediyoruz” dedi.