09.09.2015

“Çare, 9 Eylül Ruhu”

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Yaşadığımız olumsuzlukları aşmanın birinci yolu, 9 Eylül ruhunu oluşturan birlik, dayanışma ve yurtseverlik bilincini unutmamak, unutturmamaktır” dedi.

Kurtuluşun ve 9 Eylül’ün ‘onurumuz’ olduğunu dile getiren Başkan Akpınar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Karşıyaka Özel Bir Kent

“İzmir, işgaliyle ulusal uyanışı, kurtuluşuyla yepyeni bir ülkenin doğuşunu muştulayan çok özel bir kenttir. Karşıyaka, bu süreci yoğun biçimde yaşamış, kurtuluştan sonra Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmış, Büyük Önderin değerli annesi Zübeyde Hanım’ı sonsuzluk uykusunda bağrına basmıştır.

Öte yandan Karşıyaka, Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilemez çağdaşlık, demokrasi ve laiklik ilkelerini, yaşama ve yaşatma konusunda da örnek insanların kentidir.

“9 Eylül Ruhunu Yaşatmalıyız”

Yaşadığımız olumsuzlukları aşmanın birinci yolu, 9 Eylül ruhunu oluşturan birlik, dayanışma ve yurtseverlik bilincini unutmamak, unutturmamaktır. Bu duygularla, 9 Eylül’ün 93. yılını coşkuyla ve umutla kutluyor, bize bırakılmış büyük mirası koruma kararlılığımızı tekrarlayarak, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizi bu günlere ulaştıran tüm değerlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyorum”