05.09.2016

2016 Basın Özgürlüğü Ödülü ‘Türk Basını’na

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel hale getirilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ bu yıl bir gazeteciye değil, 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında ve sonrasında, cesaret ve kararlılıkla demokrasiden yana tavır alan tüm basın emekçilerine verildi. Ödül, 7 Eylül’de Karşıyaka Nikah Sarayı’nda halkın da katılımıyla düzenlenecek törenle; tüm gazeteciler adına meslek örgütlerinin temsilcilerine takdim edilecek.

Tek Ses, Tek Yürek

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliğiyle bu yıl 5’inci kez verilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi; darbe girişimine karşı dik duruşuyla tarihi bir sınav veren tüm ‘Türk Basını ve medya kuruluşları’ oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; 15 Temmuz gecesi ve ertesinde, demokrasi çatısı altında tek ses, tek yürek olan yazılı ve görsel basın emekçileri ödüle değer bulundu.

Ödül Töreni 7 Eylül’de

Halka açık olarak gerçekleşecek ödül töreni, 7 Eylül Çarşamba günü saaat 18.30’da Karşıyaka Nikah Sarayı'nda yapılacak. Tüm basın emekçileri adına; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay’a ödül takdim edilecek.

“Demokrasinin Olmazsa Olmazı”

Basının dik duruşunun, darbenin engellenmesi ve demokratik düzenin korunmasında önemli paya sahip olduğunu vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Her zaman basın özgürlüğünü önemseyen bir tutum içinde olduk ve ‘Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır’ dedik. Basınımız, demokrasinin korunması noktasındaki önemini de darbe girişimi esnasında tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Sergiledikleri cesaret ve kararlılıkla bu ödülü sonuna kadar hak eden basın mensuplarını kutluyorum. Basın emekçilerimize desteğimizi göstermek ve basın özgürlüğünün önemine bir kez daha dikkat çekmek adına, halkımızı da törenimize bekliyoruz” dedi.

“Basınımız Tarihi Bir Sınav Verdi”

İGC Başkanı Misket Dikmen ise şunları kaydetti: “Darbe girişimi sırasında Türk basını tarihi bir sınav vermiş; duruşuyla basın özgürlüğünün önemini en somut şekilde gözler önüne sermiştir. Bu nedenle Karşıyaka Belediyesi ile geleneksel olarak verdiğimiz Basın Özgürlüğü Ödülü'nün bu yıl ‘Darbeye karşı tek vücut olan Türk basınına’ takdim edilmesini uygun bulduk. Darbe girişimi sırasında ve sonrasında halkımızı en doğru şekilde bilgilendiren ve bilinçlendiren, görevini layıkıyla yerine getirerek örnek bir duruş sergileyen tüm basın emekçilerimiz, bu ödülü sonuna kadar hak etmiştir.”