07.02.2016

Akaryakıt Kullanımında Yüzde 30 Tasarruf Sağlandı

Karşıyaka Belediyesi, bünyesinde bulunan 200'ün üzerinde motorlu araç ve iş makinesi için kullanılan akaryakıt deposunun otomasyon sistemini yeniledi. Modern yakıt tankları ve elektronik takip sistemi ile akaryakıt kullanımında yüzde 30 tasarruf sağlandı.

Akaryakıtta Otomatik Sistem

Karşıyakalılara daha iyi hizmet edebilmeyi, bunu yaparken de üretim kalemlerinde maliyeti düşürerek tasarruf sağlamayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, şantiye tesislerindeki akaryakıt sistemini yeniledi. Pompalar ve otomasyon sistemi değişti. Tanklar revize edildi ve otomatik sisteme geçildi. Araçlarda, kartlı yakıt yükleme yerine çipli sisteme geçildi. Uzaktan takip yöntemi ile hangi aracın ne kadar yakıt harcadığı takip altına alındı.

Yüzde 30 Tasarruf

Yeni sistemin hayata geçtiği son iki ayda, belediye bünyesinde hizmet veren 186 araç, 36 iş makinesi, 6 adet ULV cihazı ve jeneratörlerin akaryakıt giderlerinde yüzde 30 tasarruf sağlandı. Yakıttan elde edilen tasarruf miktarının, diğer yatırım kalemlerine aktarılarak Karşıyakalılara daha kaliteli hizmet sunulması hedefleniyor.

Az Maliyet, Çok Hizmet

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Karşıyakalılara daha iyi hizmet sunabilmek adına projeler üretirken, belediye harcamalarında ve üretim maliyetlerinde de tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Yeni yakıt sistemimiz sayesinde, son dönemde gittikçe değerlenen akaryakıt kullanımında yüzde 30 tasarruf elde ettik. Bu kazancı da yine hizmet kalemlerimize aktaracağız. Amacımız daha az maliyetle daha fazla hizmet sağlamak" dedi.