16.05.2015

Akpınar “Onlar Yıkıyor, Biz Yapıyoruz”

Karşıyaka’ya Dev Spor Kompleksi

Karşıyaka Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 1912- Zühtü Işıl Spor Kompleksi muhteşem bir törenle hizmete açıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; palmiyeler, stat, çöp tesisi ve opera binası ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Başkan Akpınar ise “Kimileri seçim yatırımı olarak spor tesislerimizi yıkıyor, bizler ise çocuklarımızın geleceği için bu tesisi açıyoruz” dedi.

Karşıyaka’yı sporda marka kent haline getirme hedefiyle örnek projelere imza atan Karşıyaka Belediyesi, dev spor kompleksi inşaatını tamamlayarak hizmete açtı. Zübeyde Hanım Mahallesi’nde inşa edilen ve Karşıyaka Spor Kulübü Kurucu Başkanı Zühtü Işıl’ın adının verildiği Spor Kompleksi’nin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar gerçekleştirdi. Törene CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Mustafa Özuslu, Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Fatih Diniz, eski belediye başkanları, meclis üyeleri, taraftarlar ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı. Başkan Kocaoğlu ve beraberindekiler daha sonra spor kompleksini gezdi. Salon içinde ok atışları gösterisi ile halk oyunları sergilendi.

“Palmiyeler Kesilmeyecek, Taşınmayacak”

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; palmiyeler, stat, çöp tesisi ve opera binası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tramvay projesi kapsamında sahildeki palmiyelerin kesileceği iddialarını yalanlayan Kocaoğlu “Sahilde 1300 değil, 600 ağaç var. Hiç biri kesilmeyecek. 30-40 tanesi taşınacaktı, güzergahı değiştirerek onun da önüne geçtik. Karşıyakalıları duyarlılıkları için tebrik ediyorum. Bizim anlayışımızda ağaca, doğaya, hayvana zarar vermek yok” dedi.

Stat İçin ‘8 Haziran’ Mesajı

Karşıyaka’ya 30 bin seyirci kapasiteli stat inşa etmek için önce Örnekköy sonra ise Çiğli üzerinde çalıştıklarını belirten Kocaoğlu, gerekçe gösterilmeksizin bu projelerin engellendiğini savundu. Kocaoğlu “Örnekköy’de zemin uygun değil dediler. Yalı’nın zemininin daha zorlu olduğunu da yine kendileri söylediler. Umuyorum ki 8 Haziran sabahı, Örnekköy’de, Türkiye’ye örnek olacak bir stat projemizin inşaatına başlarız ve o stadı Karşıyaka Spor Kulübümüze hediye ederiz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Yamanlar’da yapımı düşünülen çöp tesisinin de en modern teknoloji ile gerçekleşeceğini belirtirken, Karşıyakalıların merakla beklediği Opera Binası’nın temelinin de yıl içinde atılacağı müjdesini verdi.

“Onlar Yıkıyor, Biz Yapıyoruz”

Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise “Bir yılda 28 milyon liralık yatırıma imza attık. Karşıyaka’yı kültür-sanat- spor ve turizmde marka kent yaptık. Zühtü Işıl Spor Kompleksimizi çok amaçlı salona dönüştürdük ve 7/ 24 yaşayacak bir tesis yaptık. Buradan tüm Karşıyakalılar faydalanacak. Şimdi tek eksiğimiz stadyum. Ancak en az 30 bin kişinin maç izleyebileceği bir stada ihtiyacımız var. Yalı’ya yapılmak istenen stat için spor salonu yıkıldı, tenis kortları yıkıldı, tartan pist kaldırılıyor. Biz seçim yatırımı değil, gerçek stat ve spor alanları istiyoruz. Gördüğünüz gibi bazıları yıkıyor, biz yapıyoruz. Sizler ve çocuklarımız için yapıyoruz” dedi.

Tesiste Neler Var?

Zübeyde Hanım Mahallesi’nde inşa edilen 1912- Zühtü Işıl Spor Kompleksi, FIBA standartlarına göre tasarlandı. Bin 600 kişilik seyirci kapasitesine sahip kapalı spor salonunun bulunduğu kompleks; basketbol sahası, eskrim ve okçuluk salonu, kapalı ve açık otoparkı, soyunma odaları ve sosyal alanlarıyla birlikte toplam 7 bin 300 metrekare arazi üzerine kuruldu. Komplekste, Karşıyaka’nın ilk yarı olimpik yüzme havuzu da yer aldı. 500 metrekarelik havuzun kış aylarında da kullanılabilmesi için ısıtma sistemi oluşturuldu. Tesisin yapımı bedeli 7 milyon lira olarak açıklandı.