10.08.2016

Akpınar; Sanatta Devrim Yapıyoruz

Türkiye’de kadrolu sanatçılar ile oda orkestrası kuran ilk ve tek yerel yönetim olan Karşıyaka Belediyesi, sanat adına ülkeye örnek bir hizmete daha imza atıyor. Dünyaca ünlü klasik müzik yıldızlarının idaresinde, genç orkestra şef ve sanatçı adaylarının eğitimi için ‘Masterclass Programları’ düzenleyeceklerini açıklayan Başkan Akpınar “Sadece Karşıyakamızın değil, ülkemizin de geleceği için sanatta devrim yapıyoruz” dedi.

Türkiye’de Bir İlk

Karşıyaka’yı sanatın başkentine dönüştürme hedefinin en önemli adımı olarak Oda Orkestrası kuran; hem yerelde hem de uluslararası çapta ses getiren organizasyonlar gerçekleştiren Karşıyaka Belediyesi, bu kez de devrim niteliğinde bir eğitim projesi başlatacak. Türkiye’de ilk kez bir belediye himayesinde, geleceğin orkestra şefleri ve sanatçılarına hızlandırılmış eğitim vermek adına ‘Masterclass Programları’ düzenlenecek. Dünya çapındaki usta sanatçılar, bilgi ve tecrübeleriyle genç yeteneklerin yolunu aydınlatacak, klasik müziğe yeni yıldızlar kazandırılacak.

24 Ağustos’ta Başlıyor

Genel Sanat Koordinatörlüğünü Teyfik Rodos’un üstlendiği Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA) bünyesinde verilecek eğitimler, 24 - 30 Ağustos tarihleri arasında ‘Orkestra Şefliği Masterclass Programı’ ile başlayacak. Dünyaca ünlü Orkestra Şefi Rengim Gökmen, 7 gün boyunca katılımcılara Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde temel şeflik tekniklerini çalıştıracak.

Yamanlar’da Sanat Kampı

31 Ağustos - 6 Eylül arasındaki ‘Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Masterclass Programı’nda ise Prof. Michael Stricharz, Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Feza Serap Gökmen ve Oğuzhan Kavruk gibi klasik müziğin usta isimleri eğitim verecek. Dersler, İzmir’in en güzel kamp noktalarından biri olan Karşıyaka Belediyesi Yamanlar Gençlik ve Eğitim Merkezi’nde yapılacak. Her iki program, Türkiye’nin her yerinden ve her yaştan katılımcılara açık olacak. İzmir dışından gelenler de Yamanlar’daki tesiste konaklayacak. Başvuru ve katılım şartları ile ilgili www.karsiyaka.bel.tr adresinden detaylı bilgi alınabilecek. 

“Rehberimiz Atatürk’tür”

Ürettiği projelerle sanata ve sanatçıya hizmet anlayışına yeni bir boyut kazandıran Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Yaklaşık 28 ay önce, Türkiye’nin aydınlık yüzü Karşıyakamızı her alanda olduğu gibi sanatta da bir dünya markası haline getirmek için yola çıktık. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ anlayışını rehber edinerek sınırları aştık; her yerde, herkes için sanat dedik. Bu ülkeye, uluslararası organizasyonlarda adımızı gururla, başarıyla temsil eden bir Oda Orkestrası kazandırdık. Şimdi eğitim programlarımızla hizmet bayrağını daha da ileriye taşıyor, bir ilçe belediyesi olarak sanatta devrim niteliğinde bir projeye imza atıyoruz. Ulu Önderimizin izinde; Karşıyakamızı ve ülkemizi sanatın ışığıyla aydınlatmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.