10.11.2015

Atatürk’e Muhteşem Anma

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yılında, Karşıyaka’da muhteşem bir klasik müzik konseriyle anıldı. Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’nın yüzlerce sanatseverle buluştuğu gecede, en güzel eserler Atatürk için çalındı. 10 Kasım günü saat 09. 05’i gösterdiğinde ise Karşıyaka’da hayat durdu.

Özel Program

Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA), Kasım ayının ilk konserinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk anısına sahneye çıktı. Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ‘Atatürk’ü Anma Konseri’ni ünlü Şef Hakan Şensoy yönetti. Muhteşem gecede KODA; solistler Gülru Ensari (piyano) ve Verico Tcumburidze’ye (keman) eşlik etti. Özel olarak hazırlanan ve iki bölüm halinde sunulan programda; Ertuğ Korkmaz, Mendelssohn, Puccini ve Britten’in eserleri yorumlandı.

Salon Doldu, Taştı

Konseri, Gaziemir Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce sanatsever ilgiyle dinledi. Salon tamamen dolarken, yer bulamayanlar da merdivenlere oturarak özel geceye tanıklık etti. Yaklaşık iki saat süren konserde, sanatçılar büyük alkış aldı.

09.05’te Hayat Durdu

Karşıyaka’da düzenlenen 10 Kasım Anma Etkinliği de Belediye’nin karşısındaki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları çelenk koydu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde ise Karşıyaka’da hayat durdu. Yoldan geçen arabalar ve yayalar, bir dakika boyunca siren eşliğinde saygı duruşunda bulundu.