06.06.2016

Attilâ İlhan Şiir Ödülü Sahiplerini buldu

Karşıyaka Belediyesi Attilâ İlhan Şiir Ödülü seçici kurulu; Ataol BEHRAMOĞLU, Hüseyin YURTTAŞ, Hidayet KARAKUŞ, Tuğrul KESKİN, Ünal ERSÖZLÜ’nün katılımıyla toplandı. Seçici Kurul Onursal Başkanı, Doğan HIZLAN’a bilgi verildi.

Hüseyin YURTTAŞ Başkanlığındaki seçici kurul, Attilâ İlhan Şiir Ödülünü; Caner Gök SÜEDA (Yeni Bir Yeryüzü İçin) ile Abuzer GÜLPINAR (Kira Kuşları)arasında paylaştırdı. Seçici kurul,  ödülü iki şair arasında paylaştırmasının nedenini, “Attilâ İlhan şiir çizgisine uygunluk ve Türk şiirine katkı getirmeye yönelik arayışları”  olarak açıkladı.

Seçici kurul,  Gökhan DEMİRCİ (Kıyı), Güray ÖZÇELİK (Çiçekli Morg) ve Aydın UYSAL’ın (Yeşil Yangın) dosyalarını, “Geleceğe yönelik, Türk şiiri için umut verici bir konumda görüldüğü için”,  özendirme ödülüne değer gördü.

Katıldıkları dosyalarıyla birlikte, şiir serüvenleriyle, uzun yıllar verdikleri emek göz önüne alınarak verilen Attilâ İlhan emek ödülü ise aynı anlayışla Fikret HAKAN (Falez Bitti) ile Asım GÖNEN (Ölüler Yas Tutmaz) arasında paylaştırıldı.