31.03.2015

Avrupalı Çocuklar Karşıyaka'da

Avrupa'nın farklı ülkelerinden, Erasmus KA2 Okullararası stratejik ortaklık "We are the world we are the children" projesi kapsamında İzmir’e gelen ilköğretim öğrencileri Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı makamında ziyaret etti. Akpınar "Dünya barışını çocuklar sağlayacak" dedi.

İzmir Ve Karşıyaka’yı Gezdiler

Proje kapsamında beş gün boyunca İzmir ve Karşıyaka’yı gezen öğretmen ve öğrencilere Türkiye’nin tarihindeki çocuk kahramanlar ve onlara ait hikayeler tanıtıldı. Şehrin güzelliklerini de görme imkanı yakalayan öğrenciler İzmir ve Karşıyaka’nın tarihi ve turistik mekanlarını gezerek Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı yakaladı. Her ülkeden 6 öğrencinin ve 3 öğretmenin katıldığı proje Türkiye’den sonra Litvanya, Yunanistan, Hırvatistan ve Romanya ile devam edecek.

Akpınar İle Sohbet Ettiler

Projede, Türkiye adına ev sahibi olarak İzmir Karşıyaka Ortaokulu yer aldı. İngilizce Öğretmeni Sibel Aykal  ve beraberindeki yabancı heyet Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı makamında ziyaret etti. Uzun uzun sohbet eden Akpınar ve öğrenciler keyifli anlar yaşadı. Romanyalı Iuliu Constantin isimli öğrenci siyasete meraklı olduğunu söyleyerek,  Akpınar’a “Bu kadar büyük bir şehri yönetmek nasıl bir duygu?” sorusunu iletti. Henüz 14 yaşında olan Iuliu’nun sorusundan etkilen Akpınar, Iuliu’yu tebrik ederek, “Belediye başkanlığı zor ama zevkli bir görev, anladığım kadarıyla soruyu soran arkadaşım da geleceğin belediye başkan adayı. Sana söz; belediye başkanı olursan ben de seni ziyarete geleceğim” dedi.

“Dünya Barışını Sizler Koruyacaksınız”

Dünya barışını yaşatacak ve sürdürecek olanların çocuklar olduğunu söyleyen Başkan Akpınar, “Birbirimize uzak değiliz. Komşuyuz, asırlardır yakın ilişkilerimiz var. Çocuklarımızın bunu devam ettirmesi ve dünya barışına katkıda bulunmaları, kültürleri tanımaları ve o kültürleri yaşatmaları için bir araya gelmeleri de çok önemli. Bizim öğrencilerimizin de sizin ülkenize gelerek kültürlerinizi öğrenecek olması çok değerli" dedi.