23.07.2015

Basın Özgürlüğü Ödülü Can Dündar’a

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 4’üncü kez düzenlenen “Basın Özgülüğü Ödülü” bu yıl Gazeteci- Yazar Can Dündar’a verildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Basın ve düşünce özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz” dedi. Başkan Misket Dikmen ise “Bu ülkede özgürce gazetecilik yapılması için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ödül, Eylül ayında, Karşıyaka Belediyesi Özgürlük Festivali’nde Dündar’a verilecek.

Ödül Eylül’de Verilecek

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ bu yıl; toplumu aydınlatan, bilgilendiren ve cesur yazılarıyla gündem yaratan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verildi. Yaptığı haberler ve “Araştırmacı Gazetecilik” anlayışıyla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan, zaman zaman da eleştiri oklarının hedefi olan Dündar’a ödülü, Karşıyaka Belediyesi’nin, Eylül ayında gerçekleşecek olan Özgürlük Festivali’nde verilecek.  

“Basına Uygulanan Baskılar Artık Durdurulsun”

Gazeteciliğin, toplumu aydınlatmaya yönelik kutsal bir meslek olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyaka Belediyesi olarak, her zaman basın ve ifade özgürlüğünü önemseyen bir tutum içinde olduk. Bir toplumun aydınlanma sürecinde basının ve ifade özgürlüğünün önemini hiç unutmadık. Gazetecinin görevi halka gerçekleri duyurmaktır. Can Dündar da bu temel görevi yerine getirmeye çalışan önemli bir gazeteci ve yazar. Amacı doğru bilgi aktarmak olan “kalemler” özgür olmalı ve susmamalı. Türkiye’de basına uygulanan baskıların artık durdurulmasını diliyoruz. Demokrasinin 4’ncü gücü olan basına karşı, bu duruşumuzu ve tutumumuzu değiştirmeden sürdüreceğiz. Tehditlere boyun eğmeden, kapalı kapılar ardındaki gerçekleri bizlere aktaran Dündar’ın basın ve ifade özgürlüğü için verdiği mücadelenin tüm gazetecilere örnek olmasını diliyorum” dedi.

Oto Sansür Tehlikesi

Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, “Halkın bilgi edinme, haber alma özgürlüğünün önünde ülkemizde engeller var. Gazeteciler hiçbir baskıya maruz kalmıyorlarsa, düşüncelerini bilgilerini özgürce paylaşabiliyorsa basın özgürlüğünden ve demokrasiden söz edilebilir. Ülkemizde artan baskılar, cezalar, sendikal haklara ilişkin sorunlar, medya kuruluşlarına sansür ve yasaklamalar var. En tehlikelisi oto sansürün yaygınlaşması konusunda mesleğimiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi Can Dündar’ın MİT Tırları ile ilgili yaptığı haberler sonrası terör suçlamasıyla hakkında soruşturma açılması. Can Dündar yılın en önemli haberinden birine imza attı. Karşıyaka Belediyesi Basın Özgürlüğü Ödülü’nün Can Dündar’a verilmesini çok anlamlı” diye konuştu.

“Gurur Duydum”

Karşıyaka Basın Özgürlüğü Ödülü’nün kendisine verileceğini öğrendiğinde çok mutlu olduğunu dile getiren Can Dündar da “Karşıyaka Belediyesi Basın Özgürlüğü Ödülü’nün şahsıma verileceğini öğrendiğimde çok mutlu oldum ve gurur duydum. Benim için oldukça anlamlı bir ödül. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Gelenekselleşti

Karşıyaka Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü 2012 yılında “yazdıklarından dolayı yolu cezaevinden geçen gazeteciler” adına Nedim Şener’e, 2013 yılında “düşüncelerinden dolayı işsiz kalan gazeteciler” adına Ayşenur Arslan’a ve 2014 yılında da Soner Yalçın’a verilmişti.