07.11.2015

Başkan Akpınar "Kadına Şiddeti Yeryüzünden Sileceğiz"

Çalıştay Kitap Olacak!

Karşıyaka Belediyesi tarafından 5-6 Kasım'da 'Kadına Yönelik Şiddet' temasıyla gerçekleştirilen Kadın Çalıştayı tamamlandı. Şiddetin önlenebilmesi ve toplumsal cinsiyet rollerinin eşitlenmesi üzerine alınan kararlarda; şiddete yönelik yasal önlemlerin güçlendirilmesi, medyada cinsiyetçi dilin kaldırılması ve istihdamın her kademesinde kadına daha fazla yer verilmesi düşünceleri ağırlık kazandı. Çalıştay sonuçlarının kitaplaştırılacağı bildirildi.

Dolu Dolu Çalıştay

Karşıyaka Belediyesi'nin; üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte organize ettiği Kadın Çalıştayı tamamlandı. İki günde 3 ayrı oturum ve 5 atölye çalışması gerçekleştirildi. Çalışmalara 28'i akademisyen, 100'e yakın konuk katılırken, yaklaşık iki bin kişi de paneli izleyenler arasında yer aldı. Son oturumda panelin Sonuç Bildirgesi okundu. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet rollerinin eşitlenmesi için yapılması gerekenler sıralandı. Sonuç Bildirgesine giren maddeler kitaplaştırılacak ve tüm kamu ve özel sektör kurumlarına gönderilecek.

"Kadına Şiddeti Yeryüzünden Sileceğiz"

Kapanış oturumuna katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, katılımcılara ve çalıştayın yapılmasına katkı koyan kurum temsilcilerine çiçek ve plaket verdi. Başkan Akpınar "Kanayan yaramız olan kadına yönelik şiddeti, çalıştayda ürettiğiniz bilgi ve belgelerle yeneceğiz. Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve sorumluluğu içindeyim. Kadına Şiddet denen nefret ve insanlık suçunu, hep birlikte ülkemizden ve yeryüzünden sileceğiz. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" dedi.

İşte Temel Sorunlar Ve Çözüm Önerileri:

Karşıyaka Belediyesi'nin Kadın Çalıştayı sonuçlarının bazıları şöyle: Eşitsizliğin ortadan kalkması için önce adalet sağlanmalı. Ders kitaplarında cinsiyet kalıp yargıları değiştirilmeli. Medya dilinde, cinsiyet ayrımcılığı yapılmamalı. Cinsiyet rollerini eşitlemek için eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalı. Siyasetin dili değişmeli. Ekonomik ve siyasal alanda kadına daha çok yer verilmeli. Şiddete karşı yasal sorumluluklar caydırıcı olmalı. Kadın Hakları Merkezi açılmalı.