06.11.2016

Bin Karşıyakalı Anıtkabir Yolcusu

Anne Toprağından Ata’ya Çiçek Götürecekler

Ulu Önder Atatürk’ün en değerli emaneti Zübeyde Hanım’ın kabrinin bulunduğu Karşıyaka, 10 Kasım’da annesinden oğluna çiçekler götürecek. Karşıyaka Belediyesi tarafından Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’na ekilen kasımpatı çiçekleri, yaklaşık bin Karşıyakalı’nın katılacağı törenle Anıtkabir’e sunulacak. Başkan Akpınar “İlk defa bir anne, ölüm yıldönümünde, oğluna kendi mezarındaki çiçekleri gönderecek” dedi.

78. Yılda Anlamlı Tören

Karşıyaka Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. yılında, Anıtkabir’i annesi Zübeyde Hanım’ın kabrinde yetişen çiçeklerle bezeyecek. Geçtiğimiz Eylül ayında mezara ekilen kasımpatı çiçekleri toplanarak, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve yaklaşık bin Karşıyakalı tarafından Anıtkabir’e götürülecek. Buket buket çiçeklerin mozoleye sunulacağı tören, 10 Kasım Perşembe günü saat 12.00’de gerçekleşecek.

20 Otobüs Kaldırılacak

Karşıyaka Belediyesi tören için 9 Kasım gecesi Karşıyaka’dan Ankara’ya 20 otobüs kaldıracak. Başkan Akpınar ile birlikte sivil toplum kuruluşları ile derneklerin temsilci ve üyeleri, Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (KARGEM) öğrencileri, Belediye Meclisi üyeleri, bürokratlar, muhtarlar ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık bin Karşıyakalı otobüslerle Anıtkabir’e gidecek. Törenin ardından, aynı gün geri dönülecek.

“Dünyada Örneği Yok”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Dünyada hiçbir ülke, geleceğini bir anne ile oğlu sayesinde çizmedi. Dünyada hiçbir kent, bir anne ile oğlu ile bu kadar özdeş hale gelmedi, kimliğini onlarla tanımlamadı. O anne Zübeyde Hanım, o oğul Mustafa Kemal Atatürk’tür. O ülke Türkiye, o kent İzmir’dir, Karşıyaka’dır. Zübeyde Annemizin aziz toprağına ektiğimiz çiçekler, Karşıyaka’nın değerlerinin bir simgesi olarak büyüyor ve biz onları “Karşıyaka Duruşu ve Kararlılığı”yla, Mustafa Kemal Atatürk’ümüze armağan edeceğiz. Ata’mıza, en kıymetlisinden, annesinden demet demet çiçekler götüreceğiz. Bu girişimin ne kadar anlamlı olduğunu, tarih kitapları mutlaka yazacak. Çünkü başlattığımız bu güzelliğin, dünyada bir örneği daha yok” dedi.