01.08.2015

Cam Kumbaraları Artık ‘Cep’te

Geçtiğimiz ay Türkiye’de bir ilke imza atarak camların çöpe atılmasını yasaklayan ve geri dönüşüm seferberliği başlatan Karşıyaka Belediyesi, bu kez de cam kumbaralarına erişimi kolaylaştıracak bir mobil uygulama hazırladı. Uygulama sayesinde Karşıyakalılar, bulundukları noktaya en yakın cam kumbaralarının yerini -akıllı telefonlarından- tek tuşla öğrenebilecek.

Haritadan Yönlendirilecek

Karşıyaka Belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması için başlattığı seferberliğe vatandaşların katılımını kolaylaştıracak bir mobil uygulamayı hizmete sundu. Android işletim sistemli akıllı cep telefonlarına veya tabletlere ‘camkumbarasi’ uygulamasını indiren vatandaşlar, bulundukları noktaya en yakın cam kumbaralara harita üzerinden yönlendirilecek. Ayrıca Karşıyakalılar, uygulama ile cam kumbaralara ilişkin talep, şikayet ve önerilerini de iletebilecek. Mobil uygulama, kısa süre içinde İOS işletim sistemi üzerinden de kullanılmaya hazır hale getirilecek.

Sayı 250’ye Çıkarıldı

Belediye, Haziran ayında ÇEVKO ve Anadolu Cam ile imzaladığı protokolle birlikte hayata geçirdiği seferberlik kapsamında ilçe genelindeki cam kumbaralarının sayısını da 150’den 250’ye çıkardı. Böylece vatandaşlar, cam toplama araçlarının girebileceği güzergahlar boyunca, maksimum 200 metre aralıklarla cam kumbaralara ulaşabilme imkanına kavuştu. Karşıyaka Belediyesi, başlattığı seferberlikle birlikte, cam ambalaj atıklarının çöpe atılmasını yasaklamak ve buna uymayanlara Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uygulamak üzere, -Türkiye’de ilk kez- meclis kararı da almıştı.

Çöpe Değil, Kumbaraya

Karşıyakalılara cam atıkları çöp yerine kumbaralara atmaları için çağrıda bulunan Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Yüzde yüz geri dönüşebilen tek madde olan cam, artık Karşıyaka’da çöpe değil cam kumbaralarına atılacak. Biz belediye olarak üzerimize düşeni yaparken, vatandaşlarımızdan da çalışmalarımıza destek olmalarını ve sahip çıkmalarını bekliyoruz. Duyarlı Karşıyakalılar sayesinde, Türkiye’ye örnek olacak önemli bir başarı elde edeceğimize inanıyorum” dedi.