31.08.2015

Çin’den Karşıyaka’ya ‘Kardeşlik’ Teklifi

Sürdürdüğü uluslararası projeler ve aldığı ödüllerle dikkat çeken Karşıyaka Belediyesi’ne Uzak Doğu’dan ‘kardeşlik’ teklifi geldi. Çin’in Şanghay kentine bağlı Changning ilçesinin yöneticileri, Başkan Akpınar’ı makamında ziyaret ederek hem başarıları nedeniyle kutladı hem de ‘kardeş şehir’ tekliflerini iletti.

En Uzak ‘Kardeş’ 

Karşıyaka’ya; ‘Avrupa Diploması’, ‘12 Yıldız Şehri’ ve ‘Aktif Şehir’ gibi prestijli ödül ve unvanlar kazandıran, imza attığı projelerle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, sadece Avrupa’nın değil, Uzak Doğu’nun da dikkatini çekti. Çin’in Şanghay kentinin en gelişmiş ve modern ilçelerinden biri olan Changning’in üst yönetimi, Karşıyaka Belediyesi’ni ziyaret ederek, Kardeş Şehir olma talebinde bulundu.

İşbirliğine Hazırız

Karşıyaka Belediyesi’nin kültür, sanat ve spor alanlarındaki proje ve başarılarını Çin’de de takip ettiklerini belirten Changning Belediye Başkan Yardımcısı Zhang Liancheng ve beraberindeki yöneticiler, Karşıyaka ile bu anlamda yeni ilişkiler kurmak, proje ve etkinlik paylaşımında bulunmak istediklerini dile getirdi. Changning ile Kardeş Şehir Protokolü’nün en kısa zamanda hazırlanacağı belirtildi. Heyet aynı gün, ilçe turu da yaptı.

“Örnek Olmaya Devam Edeceğiz”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Yerel yöneticilik adına yaptığımız örnek çalışmaların, yurtdışında ödüllendirilmesi çok önemli. Avrupa’nın ardından Uzak Doğu’nun da dikkatini çektik. Yeni işbirliklerine, kültürel ve sanatsal alışverişlere her zaman açığız. Örnek olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Changning Belediye Başkan Yardımcısı Zhang Liancheng ise “Karşıyaka’daki güzel şeyleri yakından takip ediyoruz. Birlik ve dayanışma içinde yeni projeler üreteceğiz ve kültürlerimizi paylaşacağız. Burada önemli projeleri hayata geçirenleri kutluyorum” dedi.