29.12.2015

Doğalgaz Bildirimini Unutmayın!

Karşıyaka Belediyesi, konutuna yeni doğalgaz bağlatanlar için yasayla zorunlu hale getirilen ve Emlak Vergisi içinde ay sonuna kadar ödenmesi gereken artış miktarı için bildirim süresini 31 Ocak 2016’ya kadar uzattı. Yetkililer, yeni yılda vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatmak için, verginin son bildirim tarihini 31 Ocak 2016’ya kadar uzattıklarını açıkladı.

Yasal Zorunluluk 

Konutlara doğalgaz ilave edilmesi halinde, Emlak Vergisi Kanunu’na göre zorunlu hale getirilen Doğalgaz Bildirim kararı, tahsilat aşamasında yığılmalara neden olunca Karşıyaka Belediyesi erken önlem aldı. Hem belediye içindeki kalabalıkları önlemek hem de yeni yıl öncesi vatandaşları biraz olsun rahatlatmak isteyen belediye yetkilileri, -kanunla zorunlu hale getirilen- karar için son bildirim tarihini 31 Aralık 2015’ten, 31 Ocak 2016’ya erteledi.

Son Güne Kalmayın

Yetkililer “Yasaya göre, konutuna ya da iş yerine yeni doğalgaz bağlatanlar, bunu belediyelere bildirmek ve Emlak Vergisi içinde o payı da ödemek zorunda. Bu sadece Karşıyaka Belediyesi’nin aldığı bir karar değil. Yasa ile zorunlu hale getirilen bir durum. Bu konuda yanlış anlaşılmalar yaşanıyor ancak bu yasal bir zorunluluk. Evine doğalgaz bağlatanlar yasal süre içinde bildirimde bulunmalıdır. Yasal zorunluluk nedeniyle yapılan bu işlemde mağdur durumda kalmak istemeyen vatandaşlar bir an önce müracaatlarını yapmalılar. Tahsilat sırasındaki yığılmaları önlemek ve yeni yıl öncesi vatandaşlarımızı rahatlatmak için ödeme süresini bir ay uzattık” açıklamasını yaptı.