06.03.2015

El Emeği Ürünler Bu Kermeste

Kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda daha fazla rol üstlenmesi, bireysel ve kolektif becerilerini geliştirmelerini amaçlayan Karşıyaka Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında ‘El Ürünleri Kermesi’ açtı. Kermeste, dar gelirli ailelere mensup 150 kadın 75 stantta kendi üretimleri olan ürünleri sergileme ve satma olanağı buldu. 

ÜCRETSİZ TAHSİS

Belediye Bandosu’nun şarkılarıyla  Çarşı girişindeki Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı’nda açılışı gerçekleşen kermes, 8 Mart akşamına kadar ziyaret edilebilecek. El emeği ürünlerini sergilemek ve aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlara stantlar ücretsiz olarak tahsis edildi. Karşıyakalı kadınların yanı sıra kermese, Zihinsel Engellileri Topluma Kazandırma Derneği, Karşıyaka İşitme Engelliler Derneği, Karşıyaka Ortopedik Eğitim – İş Merkezi, İzmir Özel Eğitim – İş Merkezi, 23 Yaş Üzeri Zihinsel Engelliler Halk Eğitim Kursiyerleri ve Karşıyaka Belediyesi Mahalle Merkezlerinde üretim yapan kadınlar da katıldı.

 UYGUN FİYATLAR

Özelikle engelli vatandaşlar tarafından üretilen ürünlerin yoğun ilgi gördüğü kermeste, Karşıyakalılar el emeği göz nuru ürünlere uygun fiyatlarla sahip oldu. Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı’nın panayıra döndüğü kermeste, tablolar, takılar, örgü giysi ve örtüler, süs eşyaları, işlemeli seramikler ile daha pek çok ürün satışa sunuldu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik uygulanan etkinliğe katılan kadınlar, Karşıyaka Belediyesi tarafından yapılan pozitif ayrımcılığa tam not verdi. 

9 MART’TA KADIN KOOPERATİFİMİZİ KURUYORUZ

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Kadının toplumda hak ettiği yeri alması, eşitlik temelinde birey olarak eğitim ve iş olanağından yararlanması toplumsal gelişmenin olmazsa olmazıdır. Çünkü kadının olduğu yerde üretim ve başarı vardır. Kadının olduğu yerde bereket ve adalet vardır. Kermesimiz sayesinde kadınlarımızın, aile ekonomilerine katkı sağlayacağımızı ümit ediyorum. Kermesimiz aynı zamanda engelli yurttaşlarımıza ve engelli derneklerine de katkı sağlama noktasında çok önemli bir işlevi karşılıyor. 9 Mart’ta açılacak olan Kadın Kooperatifimiz sayesinde de kadınlarımıza kalıcı gelir de sağlamaya çalışacağız. İnanıyorum ki dayanışma duygusu içindeki tüm Karşıyakalı vatandaşlarımız da bu el emeği ürünlere gereken ilgiyi gösterecek ve bu toplumsal işbirliği ve sorumluluğun en güzel örneğini göstereceklerdir” dedi.