27.05.2016

Erdoğan Toprak, Karşıyakalılar İle Buluştu

Karşıyaka Belediyesi, geleneksel hale getirdiği ‘Ayın Konuğu’ etkinlikleri kapsamında, eski Devlet Bakanı ve CHP Milletvekili Erdoğan Toprak’ı Karşıyakalılar ile buluşturdu. ‘Politika ve Türkiye’ başlıklı etkinlikte gündemi değerlendiren Toprak, “Terör ve mülteciler gibi başlıca sorunların üstesinden gelebilmenin tek yolu; Ulu Önder Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ anlayışıyla hareket etmektir” dedi.

Yurtta Sulh, Cihanda Sulh

Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleşen söyleşide, Türkiye’nin zor bir viraja girdiğini vurgulayan Milletvekili Toprak, “Bugün dış ülkelerde bir tek dostumuz kalmadı. Türkiye ekonomisi dışa bağımlı bir ekonomidir. Bu nedenle herkesle iyi geçinmek zorundasınız. Suriye’ye sadece Suriye olarak bakmamak gerekir. Türkiye 11 ülkeye Suriye üzerinden ihracat yapıyordu. Bu kapıyı kapattığınızda 11 ülkeye ihracat da durdu. Ayrıca 2 milyon 700 bin Suriyeli mülteci ülkemizde. Bu sıkıntılar yanlış politikalar ile büyüdü” dedi. CHP’nin ise dış politikada Atatürk’ün miras bıraktığı “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesiyle hareket edeceğini belirten Erdoğan Toprak, “Barış ortamı sağlandığında mülteciler de kendi vatanlarına dönmeye başlar” dedi. Toprak, terör olaylarına karşı da bölge halkı ile birlikte hareket edileceğini, Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yatırım modelleri geliştirileceğini söyledi.

“Her Alanda Geriledik”

Türkiye’nin son yıllarda her alanda geriye gittiğini örneklerle anlatan Erdoğan Toprak, şöyle devam etti: “Sporda uluslararası başarılarımız yok denecek kadar az. Doping, şike olayları hiç olmadığı kadar arttı. Biz bıraktığımızda terör olayları sonlanma aşamasındaydı. Şimdilerde hergün şehit haberleri geliyor. Ekonomimiz sadece inşaat ile yaşatılmaya çalışılıyor. Özgürlükler ortadan kaldırıldı. Köşe yazarlarına, muhalefete tahammül edemeyen bir anlayış var. Biz bu anlayışa izin vermeyeceğiz.”

“Güvercinin Kanadını Kırdırmayacağız”

Etkinliğe katılımı nedeniyle Erdoğan Toprak’a teşekkür eden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise “Güvercinin kanadı gibi özgür, zeytinin dalı gibi barış yüklüyüz. Güvercinin kanadını kırmaya, zeytini kökünden sökmeye çalışanlara karşı özgürlüğümüzden ve barışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Atamızın ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözü bizim rehberimizdir” diye konuştu.