19.08.2015

Kaçak Yapıya Göz Açtırmıyorlar

Karşıyaka Belediyesi kent genelindeki kaçak, ruhsata aykırı ve can güvenliğini tehdit eden yapıların yıkımı veya zararsız hale getirilmesi için özel ekip kurdu. Bir yılda 500’e yakın bina yıkıldı, kusur sahiplerine toplam 1,5 milyon lira ceza kesildi.

Bir Yılda 500 Bina

Kent disiplinini sağlamak ve yapı estetiğini geliştirmek için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi; kaçak olarak inşa edilen yapılar ile can güvenliğini tehdit eden metruk haldeki binalar için özel ekip kurdu. Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekip, bir yıl içerisinde 500’e yakın kaçak ve yıkılmak üzere olan yapıyı güvenli bir biçimde yıktı.

1,5 Milyon Lira Ceza

Yapılan denetimler ve vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine yasal işlem başlatan belediye ekipleri, yine bir yıllık süreçte kusur sahiplerine 1,5 milyon liralık ceza yazdı. Yapılardaki kaçakların önüne geçilmesi ve kentin sağlıklı gelişimi konusunda bilgilendirme çalışmalarına da hız verildi.

“Hedef Sağlıklı Yapılar”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Kent estetiğinin ve kent içi disiplinin önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde çalışmalar yaparak, kaçak yapıların önüne geçmek ve sağlıklı yapılar oluşturmak hedefindeyiz. Kaçak olarak inşa edilen ya da ruhsata aykırılıklar tespit edilen yapıları yasal hale getirmek konusunda kararlı çalışmalarımız sürecek” dedi.