19.06.2015

Kamuoyunun Bilgisine

Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından 17 Haziran 2015 günü, 1830 sokak üzerinde yapılan budama çalışmaları sırasında Cengiz Çekmezer isimli çalışanımız elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.
 
Yaptığımız ön incelemeler neticesinde; TEDAŞ’ın kontrolsüz ve dikkatsiz çalışması sonucu bu elim kazanın meydana geldiğini tespit ettik.
 
Şöyle ki; TEDAŞ yetkililerine budama yapılacak ağaç gösterilmiş ve ağaca temas eden elektrik tellerindeki enerji akımının kesilmesi talep edilmiştir. TEDAŞ çalışanları enerjinin kesildiğini ve çalışmaya başlanabileceğini sözlü olarak ekibimize iletmiş ancak kontrolünü yapmamışlardır.
 
Ancak acı bir tecrübeyle görülmüştür ki TEDAŞ görevlileri teknik bir arıza yaparak, yan sokağa ait enerji hattını kesmiş ve çalışma yapılacak hattaki enerjiye dokunmamış ve kazaya yol açılmıştır. Olayın yaşanmasıyla birlikte doğru şalterler kapatılmış ancak geç kalınmıştır.
 
TEDAŞ gibi Türkiye’nin bel kemiği bir kurumun yakın zamanda özelleştirilmesi ve bunun sonucunda hem iş güvenliği önlemlerinin alınmasında hem de çalışanlarının iş tecrübelerinde yaşanan gerilemenin bu tür olaylara yol açmada etkili olduğunu düşünüyor, sorumluların bir an önce yargı önünde hesap vermesi gerektiğine inanıyoruz.
 
Her modern kentte olması gerektiği gibi, özellikle kent merkezlerindeki elektrik direklerinin yer altına alınmasının da bu tür kazaları önlemek adına önemli bir husus olduğunun da bilinmesini isteriz. Bu konuda da yaptığımız girişimlerin karşılıksız bırakılmasını anlamsız buluyoruz.
 
TEDAŞ’ın, tecrübesiz taşeron işçilerle sürdürdüğü bu çalışmalarda, yeni kazaların yaşanmaması ve yeni canların yitirilmemesi için olayın takipçisi olacağımızı beyan eder, kamuoyunun bilgisine sunarız.