29.08.2016

Karşıyaka’da ‘Ücretsiz İnternet’ Keyfi

Karşıyaka Belediyesi, kentin en işlek noktalarında kullanıma sunduğu ‘ücretsiz internet’ hizmetiyle vatandaşlardan tam not aldı. Güneş enerjisiyle çalışan akıllı cihaz şarj ve mobil internet istasyonları, 15 ayda 600 binden fazla kişiye hizmet verdi.

600 Bin Kullanıcıyı Aştı

Modern teknolojileri kent hayatına taşımak ve ilçedeki yaşam kalitesini yükseltmek için çalışan Karşıyaka Belediyesi’nin ‘ücretsiz internet’ uygulaması büyük ilgi gördü. Dört ayrı noktada bulunan akıllı cihaz şarj ve mobil internet istasyonları, Mayıs 2015’ten bu yana toplam 600 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Karşıyakalıların yoğun olarak kullandığı istasyonlarda, farklı ilçe ve illerden Karşıyaka’ya gelen vatandaşlar da ücretsiz olarak internete bağlanma imkanı buldu.

Hem İnternet Hem Şarj

Akıllı cihaz şarj ve mobil internet istasyonları; Karşıyaka Belediyesi hizmet binası önü, Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı, Karşıyaka İskele önü ve karşısında hizmet veriyor. Vatandaşlar akıllı cep telefonları, tablet ve taşınabilir bilgisayarlarıyla, ücretsiz internet hizmetinden yararlanabiliyor. ‘Karşıyaka Belediyesi’ kablosuz ağına bağlanan kullanıcılar, kimlik doğrulama sayfasından kayıt olarak sisteme giriş yapıyor. En az 60 metre çapta kapsama alanına sahip olan her bir istasyon, aynı anda 250 kişiye kadar hizmet verebiliyor. Her istasyonda, cep telefonları ve tabletlerin şarj edilebilmesine olanak sağlayan 6 adet USB girişi de bulunuyor. Üzerindeki güneş panelleri sayesinde enerjisini güneşten alan istasyonlar, ‘doğa dostu’ niteliğiyle de beğeni topluyor.

“Hedef Kaliteli Hizmet”

Karşıyaka’da ücretsiz internet dönemini başlatarak, bilişim çağına ayak uyduran bir kent yaratmayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Özellikle genç kuşağın internet iletişimini kolaylaştırmak ve halkımıza kaliteli hizmet üretebilmek için kentimizin belirli noktalarında ücretsiz wi-fi ve şarj üniteleri oluşturduk. Önümüzdeki süreçte büyük ilgi gören projemizi daha da yaygınlaştıracağız” dedi.

Uygulamadan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden vatandaşlar ise “Bu hizmet sayesinde yaşamımız kolaylaştı. Sokakta şarjımız bittiğinde ya da internete ihtiyacımız olduğunda keyifle kullanıyoruz. Klasik çalışmaların dışında bizlere böyle bir hizmet sundukları için Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.