29.10.2016

Karşıyaka'da 10 bin kişi ile Cumhuriyet coşkusu!

Cumhuriyet’in 93’üncü yıl dönümünü coşkulu etkinliklerle kutlayan Karşıyaka Belediyesi, yaklaşık 10 bin Karşıyakalının katılımı ile fener alayı düzenledi. Bayraklar ve meşalelerle yürüyen Cumhuriyet sevdalıları; Atatürk devrimlerine ve Cumhuriyet kazanımlarına bağlı kalacaklarını haykırdı.

Karşıyaka Tek Yürek

Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen fener alayı, belediye binası önünden başladı. Yaklaşık 10 bin Karşıyakalı ellerinde fenerler, Türk Bayrakları ve dövizlerle Çarşı içinden Karşıyaka Vapur İskelesi'ne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında "Mustafa Kemal’in askerleriyiz" ve "Yaşasın Cumhuriyet" sloganları atıldı. Kortejin önünde dev Atatürk portresi ve Türk Bayrağı taşındı. Fener Alayı sırasında Karşıyaka Belediye Bandosu marşlar çaldı. Çevredeki binalarda bulunanlar da hem alkışlarıyla hem de bayraklarıyla korteje destek oldu. Yürüyüşe; Başkan Akpınar ile birlikte, CHP il ve ilçe yöneticileri, Futbol Federasyonu Eski Başkanı Kemal Ulusu, Yörükler, Atatürkçü Düşünce Derneği, STK'lar ve meslek odaları da katıldı.

Cumhuriyet Türküleri

Kalabalığın Karşıyaka Vapur İskelesi yanındaki etkinlik alanına girmesi ile birlikte coşku ikiye katlandı. Onuncu Yıl Marşı eşliğinde alanı dolduran binlerce Karşıyakalı, Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı. Meşaleler yakıldı, konfetiler patlatıldı. Karşıyaka Belediye Bandosu bünyesinde yer alan Kordelya müzik grubu, Cumhuriyet Türküleri'ni seslendirdi, alandakiler eşlik etti. Bayraklar ve meşalelerle alanı dolduranlar; Atatürk devrimlerine ve Cumhuriyet kazanımlarına bağlı kalacaklarını haykırdı.

"Biz Kazanacağız"

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Cumhuriyet bir aydınlanma projesidir. Paramparça edilen bir ülke için yakılan umut ateşi ve bütün ezilen halklara örnek olmuş, ilham vermiş, yol göstermiş bir insanlık mucizesidir. Biz o mucizeyi yaratanların çocuklarıyız. İçten içe Cumhuriyet ile hesaplaşma içinde olanlar şunu çok iyi bilsinler ki; Bilim kazanacak, eğitim kazanacak, sanat kazanacak, kardeşlik kazanacak, emek, onur, insanlık kazanacak. Biz kazanacağız. Karanlık günlerden çıkmak istiyorsak, Cumhuriyet’i yeniden tanımlamak yerine onu yeniden anlamalı ve fabrika ayarlarına geri dönmeliyiz" dedi.

10 Bin Kişi Söz Verdi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle, Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir ve Cumhuriyet Adam olmaktır. Bugün burada bulunarak alanı dolduranların gözlerinde gördüğüm inanç, geleceğe umutla bakmamızın en büyük garantisi ve yol göstericisidir. Bu ülkede, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak aydınlık insanlar var. Atamıza ve emanetine sahip çıkacağımıza söz veriyoruz" diye konuştu. Alanı dolduranlar da 'söz veriyoruz' diye haykırdı. Başkan Akpınar'ın konuşması sık sık alkışlarla kesildi.