21.04.2015

Karşıyaka’da 23 Nisan Coşkusu

Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 23’üncü kez düzenlenen Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği muhteşem bir şölenle kapılarını açtı. 10 ülke ve Ege illerinden gelen çocuklar yöresel oyunlarını sergiledi. Kortej yürüyüşüne 3 bin Karşıyakalı katıldı.

İlk Ziyaret Makamda

Karşıyaka Belediyesi’nin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bu yıl 23’üncü kez düzenlediği Uluslararası Çocuk Şenliği başladı. 10 farklı ülkeden ve Ege’nin değişik illerinden gelen 143 çocuk, ilk olarak Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar’ı makamında ziyaret etti, hediyelerini sundu.

Karnaval Gibi Açılış

Açılış töreni ise karnaval havası yarattı. 17.30’da Çarşı’da başlayan kortej yürüyüşüne, misafir çocuklar da yöresel kıyafetleriyle katılırken, yaklaşık 3 bin kişi de bu coşku dolu anlara ortak oldu. Özel kostümlü canlı heykeller ve bando da korteje renk kattı. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar da açılış yürüyüşünde eşi Zehra Akpınar ve kızları Deniz ile birlikte yer aldı.

Gösteriler Büyüledi

Kortejin Karşıyaka Vapur İskelesi’ne gelmesi ile birlikte coşku ikiye katlandı. İskelenin yan tarafında kurulan özel platformda Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Makedonya, Moldova, Rusya ve Sırbistan’dan gelen yabancı çocuklar ile Ege illerinden gelen misafir çocuklar yöresel oyunlarını sergiledi. Karşıyakalılar da gösterilere yoğun ilgi gösterdi. Açılışın ardından Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’ndaki resepsiyona ise protokol üyeleri katıldı.

Halk Egemenliğine Sahip Çıkacak

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyaka demokrasinin, özgürlüğün ve Atatürk devrimlerinin başkenti, Türkiye’nin en aydınlık, en çağdaş ve yüzü geleceğe dönük en güzel kentidir. Hem dünya çocuklarını hem de Anadolu’nun, Ege’nin evlatlarını aynı şenlikte buluşturmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutlu günü ülkenin geleceği olan çocuklara armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve dava arkadaşlarını minnetle ve şükranla anıyoruz. Eğer Cumhuriyet olmasaydı bizler de olmazdık. Egemenlik kayıtsız şartsız milletinse, millet egemenliğini ilelebet yaşatacaktır. 23 Nisan yaşasın ki dünya yaşasın, çocuklarımız yaşasın” dedi.