31.10.2016

Karşıyaka’da 7’den 70’e Tiyatro Şöleni

Aralıksız 21 yıldır kentin kültür ve sanat yaşamına katkı sunan Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, 2016-2017 sezonuna da iddialı girdi. Bu dönemin yeni çocuk oyunları ‘Ay Dede’yi Kim Çaldı?’  ve ‘Uçan Şemsiye’ izleyicilerden tam not aldı. Yetişkinlere yönelik ‘Arapsaçı’nın tiyatro severlerle buluşması için de geri sayım başladı.

Perde ‘Uçan Şemsiye’ İle Açıldı

Karşıyaka Belediyesi Tiyatrosu, yeni sezonu Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde sahnelenen ‘Uçan Şemsiye’ adlı çocuk oyunuyla açtı. Ümit Denizer ve Turgut Denizer’in yazdığı oyunu, topluluğun tiyatro kurslarında yetişen çocuk oyuncular sahneye taşıdı. İlk kez izleyici karşısına çıkmanın heyecanını yaşayan küçük tiyatrocular, başarılı performanslarıyla büyük alkış aldı. Çocuklara çevre bilincinin aşılandığı oyun; müzik, kukla ve dans gösterileriyle de seyircilere keyifli anlar yaşattı.

Muhteşem Müzikal

Süper Baba ve İkinci Bahar gibi klasikleşmiş dizilerin de senaristi olan usta yazar Muharrem Buhara’nın kaleme aldığı ‘Ay Dede’yi Kim Çaldı?’ adlı çocuk oyununun gala gösterimi ise Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Zekeriya Hocalar’ın yönettiği müzikal, seyircilerin büyük beğenisini kazandı. Oyunu hayranlıkla izleyen Muharrem Buhara ile Prof. Dr. Hülya Nutku da tüm oyuncuları tebrik etti ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a sanata verdiği önem ve katkılar için teşekkürlerini iletti. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu ayrıca, geçen yıl büyük ilgiyle izlenen ‘Peter Pan’ ve ‘Çizmeli Kedi’ oyunlarını bu yıl da izleyicilerle buluşturmaya başladı.

2 Ayri Sahne, Toplam 5 Oyun

Karşıyaka Belediyesi Tiyatrosu yeni sezon boyunca; Uçan Şemsiye ve Çizmeli Kedi'yi dönüşümlü olarak, her cumartesi saat 14.00’te Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde sahneleyecek. Ay Dede’yi Kim Çaldı? ve Peter Pan ise 19 Kasım itibariyle, dönüşümlü olarak her pazar günü saat 14.00’te Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak. Sezonun yetişkin oyunu Arapsaçı da Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde her cumartesi saat 20.00’de perde açacak. Ücretsiz davetiyeler, kültür merkezleri ile Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden temin edilebilecek.

“Tiyatroseverleri Bekliyoruz”

Ücretsiz olarak sunulan tiyatro şölenlerine tüm sanatseverleri davet eden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Karşıyakamızı kültür ve sanatın başkenti haline getirmek için çalışıyor; bu anlamda tiyatroya büyük önem veriyoruz. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu gibi 21 yıllık bir çınara sahip olmanın avantajı ile de bu alandaki başarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Türk Tiyatrosu’na önemli kazanımlar sağlıyoruz. Bu başarıya yakışan ve çıtayı daha da yükseğe çekeceğimiz yeni sezonda, tüm yurttaşlarımızı ücretsiz oyunlarımıza bekliyoruz” dedi.