17.10.2017

Karşıyaka’da ’Adalar’ Söyleşisi

“Orada Çığlık Var!”

Karşıyaka Belediyesi tarafından Rodos İstanköy Oniki Ada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Rodos ve İstanköy Türklüğü’ başlıklı söyleşi, Çarşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Adalarda yaşayan Türklerin ve Müslümanların sıkıntılarını anlatan Dernek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, “Adalardaki geçmişimize sahip çıkmak bizlerin borcudur” dedi.

Yok Olma Süreci

Oniki Adada yaşayan Türkler ve Müslümanların kültürel kimliklerini kaybetmemesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Kaymakçı, “Rodos ve İstanköy’de çok sayıda okul vardı, ancak şu an yok ve ana dilleri Türkçe’yi öğrenemiyorlar. Türk kimliklerini koruyamıyorlar. Osmanlı Türkleri’nden kalan kültürel miraslar yok edilmeye, tahribata bırakılmış. Şu an yok olma sureci yaşanıyor. İbadete açık tek cami var; İbrahim Paşa Camii… En önemli mimari eserlerimizden Murat Reis Külliyesi yıkılmak üzere… Bu süreç durdurulmazsa Türkler’den hiçbir mimari eser kalmayacak. Türk kimliği yok ediliyor” diye konuştu.

Geçmişe Borcumuz Var

Konuşmasının sonunda “Biz ne istiyoruz” diye seslenen Kaymakçı, “Bizim kültürel kimliğimizi kabul edin, okulları yeniden açın, mimari eserleri koruyun. Orada bir çığlık var. Bizlerin de burada o çığlığa, geçmişimize olan bir borcumuz var” mesajını verdi.