19.08.2016

Karşıyaka’da Depremi Yaşadılar!

Karşıyaka Belediyesi, Marmara Depremi’nin 17. yıldönümünde anma etkinlikleri düzenledi. Belediye ekipleri ve STK’ların katılımı ile Karşıyaka İskele yanında oluşturulan suni enkazdan yaralı kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı. Gezici deprem simülatöründe, sarsıntı anındaki panik canlandırılırken, düzenlenen panelde uzmanlar, deprem sırasında ve sonrasında yapılacakları anlattı.

Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

Karşıyaka Belediyesi, binlerce insanın yaşamını yitirdiği ve on binlerce binanın yerle bir olduğu Marmara Depremi’ni unutmadı. Felaketin 17. yıldönümünde; belediye ekipleri ve başta AKUT, AFAD, Kızılay ve İnşaat Mühendisleri Odası olmak üzere, 20 sivil toplum kuruluşunun katılımı ile anma etkinliği gerçekleştirildi. Karşıyaka İskele yanında, Marmara Depremi’ni hatırlatan bir tatbikat yapıldı. Suni enkazdan, eğitimli köpekler ve uzmanların desteği ile yaralı kurtarma operasyonu canlandırıldı. Eş zamanlı etkinlikte, Malatya ve Samsun ile de naklen bağlantı kuruldu. Gerçeğini aratmayan arama- kurtarma tatbikatı, vatandaşların da ilgisini çekti. Alanda kurulan stantlarda, Karşıyakalılara deprem ve ilk yardım bilgisi verildi.

Uzmanlar Depremi Anlattı

Tatbikatın ardından, Nikah Sarayı’nda Afet Paneli düzenlendi. Türkiye genelinde, deprem ve afetlere karşı yapılan hazırlıklar, yapılaşmada uyulması gereken kurallar masaya yatırıldı. Belediye Başkanvekili Süha Barlak, Karşıyaka Belediyesi’nin bu yöndeki çalışmalarını anlatarak “Afet Eğitim Merkezi, Gezici Deprem Simülatörü, Acil İhtiyaç Deposu, Deniz Ambulansı ve toplanma alanlarımızla, depremlere ve afetlere en hazırlıklı belediyeyiz” dedi.

AFAD İl Müdürü Faruk Üner’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; İnşaat Mühendisi Abdullah İncir, Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Ülkümen Rodoplu, Türk- Japon Dostluk Derneği Başkanı Yoshinori Moriwaki konuşmacı olarak katıldı.