20.09.2015

Karşıyaka’da Sağlık Seferberliği

“Her Şeyin Başı Sağlık”

Eğitimden spora kadar her alanda sunduğu sosyal belediyecilik hizmetleriyle fark yaratan Karşıyaka Belediyesi, bu kez de kentte sağlık seferberliği başlattı. “Her şeyin başı sağlık” sloganıyla hayata geçirilen seferberlik kapsamında; binlerce kişiye ulaşacak seminerler, hastalık taramaları, afiş, broşür ve kitapçıklarla toplumda sağlık bilincinin güçlendirilmesi sağlanacak.

Uzmanlar Anlattı

Karşıyaka Belediyesi tarafından halk sağlığının korunmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan sağlık seferberliği kapsamında ilk seminer, Nergiz Mahalle Merkezi’nde gerçekleştirildi. Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. Neşe Korkmaz, İlk Yardım Uzmanı Azem Can Çoban ile bir diyetisyen ve hemşirenin katıldığı seminerde; şeker, tansiyon, kolesterol, osteoporoz, sağlıklı beslenme ve ilk yardım gibi çeşitli konularda kadınlara bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı. Etkinlikte, Karşıyaka Belediyesi’nin Evde Sağlık Destek Merkezi (ESDEM), diş polikliniğinin faaliyetleri, randevulu olarak hizmet veren hasta nakil ambulansı gibi çalışmaları da anlatıldı.

Çocuklara Eğitim

Alaybey, Mustafa Kemal, İnönü, İmbatlı, Bostanlı ve Yalı mahalle merkezleri ile devam edecek olan seminerler, yeni eğitim yılıyla birlikte okullarda da gerçekleştirilecek ve kente yayılacak. Binlerce kişiye ulaşılması hedeflenen seminerlerle; küçük yaştan itibaren tüm bireylerin sağlıklı yaşam bilincini edinmesi sağlanacak. Ayrıca, görsel materyallerle de desteklenen seferberlik kapsamında, egzersizden beslenmeye, kanserden osteoporoza kadar pek çok farklı konuda hazırlanan broşürler vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Kentin farklı noktaları ve okullardaki billboardlara da sağlıklı yaşam temalı afişler asılacağı belirtildi.

Sağlık Taramaları

Öte yandan Karşıyaka Belediyesi, Kurban Bayramı’nın ardından, kalp sağlığı taraması için, ESDEM hizmetlerinde EKG cihazı kullanımını da başlatacak. Sağlık seferberliği dahilinde, çölyak taraması da gerçekleştirilerek, riskli kişiler tedaviye yönlendirilecek.

Sosyal Belediyecilik

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Sağlıklı toplum, sağlıklı bireylerle mümkündür. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da vatandaşlarımıza en çok ihtiyaç duyulan konularda, en iyi hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Daha sağlıklı bir toplum ve sağlıklı nesiller için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.