06.08.2016

Karşıyaka’nın ‘Mutluluk Ormanı’ Büyüyor

Daha yeşil bir Karşıyaka yaratma hayalini, yeni evlenen çiftlerin mutluluğuyla birleştiren Karşıyaka Belediyesi, iki yılda iki ‘Mutluluk Ormanı’ oluşturdu. Toplam 10 bin ağaç dikildi. Hazırlıklarına başlanan üçüncü ormanda ise 15 bin fidan toprakla buluşacak.

Boş Araziden Yeşil Cennete

Doğayı ve yeşil dokuyu korumaya yönelik projelerle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, ‘Mutluluk Ormanı’ projesiyle kente iki yılda 10 bin ağaç kazandırdı. Belediyenin yeni evlenen her çift için bir fidan diktiği proje kapsamında ilk orman, Haziran 2014’te Zübeyde Hanım Mahallesi’nde kuruldu. Rutin fidan dikim çalışmaları ile beraber, boş arazi, kısa zamanda binlerce fidanla yeşile büründü.

İki Yılda İki Orman

Burada fidan dikim kapasitesinin dolmasının ardından, Mart 2015’te aynı mahallede bir Mutluluk Ormanı daha açıldı. Bugüne kadar iki ormana dikilen toplam fidan sayısı 10 bine ulaştı. Yine Zübeyde Mahallesi’ndeki 65 dönümlük alanda üçüncü ormanı oluşturmak için çalışmalara başlayan Karşıyaka Belediyesi, burada da yaklaşık 15 bin fidanı toprakla buluşturacak.

Daha Yeşil Bir Kent İçin

Daha yeşil bir Karşıyaka yaratmayı hedeflediklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Büyük kentlerin beton yığınına dönüşmesinin önüne geçebilmek için, yapılaşmalar hızla artarken yeşil dokunun da buna paralel olarak zenginleştirilmesi büyük önem taşıyor. Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz en değerli ve örnek projelerimizden biri de ‘Mutluluk Ormanı’dır. Mutluluklarımızı ağaç sevgisiyle birleştirdiğimiz ormanlarımız sayesinde, gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha yeşil bir Karşıyaka bırakacağız” dedi.