21.10.2015

Karşıyaka’nın Bütçesi 225 Milyon Lira

Akpınar’dan “Gelir- Gider Dengesizliği” Vurgusu

Yeni yılda da yatırımlarına ara vermeden devam etmeye hazırlanan Karşıyaka Belediyesi, 2016 mali yılı bütçesini hazırladı. 225 milyon 235 bin lira olarak tahmin edilen bütçede, yıl boyunca yapılacak yatırım payı ise 32 milyon olarak ön görüldü. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Halkın beklentileri, talep ve önerileri doğrultusunda hizmet ediyoruz ancak gelirlerimiz, giderlerimizi karşılamıyor. Gelirler Kanunu yeniden düzenlenmeli. Bu şekilde kalacaksa şube müdürlüğü olalım” dedi.

Bir Yıl Da 32 Milyon Liralık Yatırım

Gelecek yılın yatırım programını hazırlayan Karşıyaka Belediyesi, yeni dönem belediye bütçesini de 225 milyon 235 bin lira olarak belirledi. İnsan odaklı, sosyal belediyecilik anlayışını ortaya koyan bütçe rakamlarında, sosyal ve kültürel yatırımlara ağırlık verilirken, bir yıllık yatırım bütçesi de 32 milyon lira olarak belirlendi. Önemli yatırımlar arasında; Örnekköy’de bir spor kompleksi yapımı, kapalı yüzme havuzu, Anayasa Meydanı ve Anıt Projesi ile Masal Parkı yapımı da yer aldı.

“Disiplinle Çalıştık”

Belediye Meclisi’nde onaylanan 2015 yılı bütçe rakamları, CHP ve AKP’li meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi. Yeni dönem bütçesinin Karşıyaka’ya hayırlı olmasını dileyen Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Göreve geldiğimiz günden itibaren, gelir kayıplarının en aza indirilmesi, yeni gelir kaynaklarının yaratılması, mali planlamanın tamamlanması ve mali yapının iyileştirilmesi için disiplinli çalışmalar yürüttük. Bireyin yaşam kalitesi, konforu ve mutluluğu bizler için hizmetlerimizin ölçütüdür. Belediyeyi resmi daire algısından kurtarıp bir sivil toplum kuruluşu gibi yönetiyoruz” dedi.

“Gelir- Gider Dengesiz”

Başkan Akpınar “Ne yazık ki kentin, artan ihtiyaçları ile birlikte, gider bütçemiz her yıl büyüme gösterirken, gelirlerimiz ise sabit kalmaktadır. Vergi ve harç oranlarını bile belirleyemeyen yerel yönetimler, istedikleri büyüme ivmesini sağlayamayacaklardır. Yerel vergiler, yerel bütçe ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Bu şartlar altında metropolde belediye başkanlığı yapmanın anlamı kalmıyor. Bu şekilde devam edilecekse metropoldeki belediyeler şube müdürlüğü olsun!” diye konuştu.