20.11.2015

Karşıyaka'nın Filizleri'ne Büyük Onur

Filizler Avrupa'nın En İyileri Arasında

Karşıyaka Belediyesi tarafından başlatılan ve sınırları Türkiye'yi aşan Karşıyaka'nın Filizleri Projesi; Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü (EİPA) tarafından, 36 ülkeden 266 proje arasında, 'En İyi Uygulanan Sosyal Sorumluluk Projesi' seçildi. Sertifika Hollanda'da, törenle verildi. Başkan Akpınar "Bu ödül; üniversitelilere karşılıksız burs sağlamak adına ortaya koyduğumuz çabaya destek olan tüm Karşıyakalıların sayesinde alındı. Teşekkür ediyorum" dedi.

Filizler, En İyiler Arasında

Karşıyaka Belediyesi tarafından başlatılan ve kısa sürede Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında gösterilen Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz - Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz projesine bir büyük onur da Avrupa'dan geldi. Belediyenin organizasyon gücü ve halkın örgütlenme becerisi ile üniversite öğrencilerine karşılıksız burs imkanı sağlayan proje; Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü tarafından, 2 yılda bir düzenlenen Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri'nde (EPSA) 'Avrupa'nın En İyi Uygulanan Sosyal Sorumluluk Projesi' seçildi.

Türkiye'den Sadece Karşıyaka Var

Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri'ne  36 ülkeden 266 proje katıldı. 26 farklı kategoride elemeler yapıldı ve Filizler projesi de en iyiler arasında yerini aldı. Sertifika töreni Hollanda'nın Maastricht kentinde yapıldı. Belediye adına orada bulunan ekip, büyük ödülü EİPA Genel Direktör Prof. Dr. Marga Pröhl'den aldı. Pröhl, projenin halkı örgütlemek ve yönetim sürecine katmak adına önemli bir hizmet çalışması olduğunu kaydetti.

"Bizim İçin Büyük Onur"

Başkan Akpınar "Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs sağlamak adına, toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Apartmanları, esnafı, sivil toplum kuruluşlarını örgütleyerek ihtiyaç sahibi üniversitelilere burs sağlıyoruz. Şu ana kadar 300'e yakın üniversitelimiz bu projeden faydalanıyor. Sayımızı daha da artıracağız. Bu çabamızın ödüllendirilmesi bizim için büyük onur. Projeye destek olan ve öğrenci okutan tüm Karşıyakalıları kutluyorum" dedi.

"Karşıyaka'nın Filizleri Projesi" Nedir?

Belediyelerin yasal olarak üniversite öğrencilerine burs verememesi üzerine, örnek bir sosyal sorumluluk projesi başlatan Karşıyaka Belediyesi, duyarlı Karşıyakalıları örgütleyerek Karşıyaka'nın Filizleri Projesi'ni başlattı. Burs vermeyi kabul eden apartman sakinleri, ihtiyaç sahibi üniversitelilerle bir araya getirilerek burs sağlandı. Kısa sürede taksi durakları, esnaflar, meslek odaları, dernekler, belediye çalışanları ve muhtarlar da projeye dahil olarak üniversitelilere burs vermeye başladı. Proje, farklı il ve ilçelerce de örnek alınarak uygulamaya başlandı. 14 aylık süreçte 300'e yakın öğrenci burs aldı. Üniversitelilere, on ay boyunca, ayda 300 lira burs sağlanıyor.