13.03.2016

Karşıyaka'ya Almanya'dan 'Kardeş' Geliyor

Uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ve kazandığı ödüllerle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, Almanya'da Türklerin en yoğun yaşadığı ilçelerden biri olan Heidenheim'ın 'Kardeş Belediye' önerisini geri çevirmedi. İyi Niyet Protokolü imzalandı. Başkan Akpınar "Proje ve yatırımlarımızı paylaşacağız. Kentimizin tanıtımı için örnek işbirliklerine imza atacağız" dedi.

Protokol Almanya'da İmzalandı

Proje ve yatırımlarını uluslararası arenaya taşımak ve Karşıyaka'yı yurt dışında daha yaygın tanıtmak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, Almanya'da Türk nüfusunun en yoğun yaşadığı ilçelerden biri olan Heidenheim ile Kardeş Belediye olmak için ilk adımı attı. Geçtiğimiz hafta Almanya'ya giden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve belediye meclis üyeleri, Heidenheim Kaymakamı Thomas Reinhardt ile İyi Niyet Protokolü imzaladı. İki kent kısa süre içinde Kardeş Belediye sözleşmesini de imzalayacak.

Uluslararası İşbirliği

Protokol kapsamında her iki belediye; çocuklar, gençlik ve okullar, spor faaliyetleri, ekonomik ve turistik yatırımlar, atık yönetimi ve sosyal hizmetler konusunda işbirliği yapacak. Hazırlanacak ortak projeler, AB fonlarıyla desteklenecek.

‘Kardeşlik Bağını Güçlendireceğiz’

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Karşıyakamızdaki çalışmalarımızı uluslararası arenaya yaymak, oradaki kentlere örnek olmak ve ilçemizi en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Bu doğrultuda Heidenheim ile kardeş olacağız. Ortak çalışmalar yaparak her iki kenti de daha iyi tanıtacak ve geliştireceğiz” dedi.

‘Karşıyaka Türkiyenin En Gelişmiş Kentlerinden Biri’

Heidenheim Kaymakamı Landrat Thomas REINHARDT ise “Karşıyaka Türkiye’nin en değerli ve en gelişmiş ilçelerinden biri. Bu çalışmayı yapmak onların desteğini almak bizler için çok önemli. Ortak projeler üreterek kardeşlik bağlarımızı geliştireceğiz.”diye konuştu.