02.12.2015

Kendi İşlerinin Patronu Olacaklar

İşsizlik sorununa çözüm üretmek ve kent ekonomisine doğrudan katkı sağlamak adına KOSGEB ile işbirliği yapan Karşıyaka Belediyesi, Uygulamalı Girişimcilik Projesi’nin bu yılki son etabını başlattı. Eğitimi başarıyla tamamlayan girişimciler, 30 bin lira hibe ve iki yıl sonra ödenmek üzere, 70 bin lira kredi desteği alabilecek. Başkan Akpınar “Aile ekonomilerine katkı sağlamak ve işsizlik sorununu bir nebze de olsa azaltmak için çalışmalarımız sürecek” dedi.

Hem Eğitim Hem Hibe

Karşıyaka Belediyesi ve KOSGEB tarafından, kendi işini kurmak isteyen Karşıyakalılara destek olmak amacıyla hayata geçirilen Uygulamalı Girişimcilik Projesi’nin 4’üncü ve son etabı başladı. Başvuru yapan 187 kişi arasından, test ve mülakatı geçen 30 kişi girişimcilik eğitimi almaya hak kazandı. 10 gün sürecek eğitim sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecek. Kendi işini kuran girişimciler; 30 bin lira hibe ile iki yıl sonra geri ödenmek üzere, masrafsız ve faizsiz 70 bin lira kredi alma imkanına kavuşacak.

120 Kişi Katıldı

İlk üç etabı Mart, Haziran, Eylül aylarında gerçekleştirilen ve her etapta 30 kişinin katıldığı proje sonunda, toplam 120 Karşıyakalıya girişimcilik sertifikası verilmiş olacak. Hem istihdama hem de kent ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan proje, 2016 yılında da sürecek. Yine üç ayda bir, 4 etap halinde gerçekleşecek projeyle, onlarca girişimcinin daha önü açılacak. 

Kent Ekonomisine Katkı

İstihdama ve kent ekonomisine katkı koymak için çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Maalesef ülkemizde işsizlik her geçen gün artıyor. Bu büyük sorunun çözümüne katkı koyabilmek adına, istihdama yönelik projelere öncelik veriyoruz. Kendi işini kurmak isteyen ancak finansal desteğe ve yol gösterilmeye ihtiyacı olan vatandaşlarımızı desteklemek çok önemli. Bu nedenle büyük ilgi gören projemizi gelecek yıl da devam ettireceğiz. Tüm girişimcilerimize ve girişimci adaylarımıza başarılar, bol kazançlar diliyorum” dedi.