02.12.2016

KODA’dan Uluslararası Başarı

Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası sanatçılarından oluşan Saygun Quartet, yaklaşık bir yıllık sanat yolculuğunu uluslararası bir dereceyle taçlandırdı. Genç sanatçılar, Hollanda’da düzenlenen 15. Almera Oda Müziği Yarışması’nda finale kalarak, en iyi 4 grup arasında yer almayı başardı. Başkan Akpınar, “Karşıyakamızı başarıyla temsil eden genç sanatçılarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

Sınırları Aştılar

Bir ilçe belediyesi tarafından oluşturulan ilk kadrolu orkestra olma özelliğini taşıyan Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’nın (KODA) başarıları Türkiye sınırlarını aştı. Orkestranın grup şefleri Deniz Toygür Conus, Özge Özerbek, Yağmur Tekin ve Yusuf Çelik’ten oluşan Saygun Quartet; 15. Almera Oda Müziği Yarışması’nda Karşıyaka’nın adını dünyaya duyurdu.

Final Gururu

Hollanda’da düzenlenen ve klasik müzik dünyasının en saygın yarışmalarından biri olarak kabul edilen organizasyon, çeşitli ülkelerden 20 ekibin katılımıyla gerçekleşti. 4 turdan oluşan yarışmadaki tek Türk ekip ise Saygun Quartet oldu. Genç sanatçılar, gösterdikleri performansla en iyi 4 grup arasında yer alarak; Çinli, İspanyol ve Alman ekiplerle birlikte finalde yarıştı. Avrupa’daki konser salonlarının ve ajansların da dikkatini çekmeyi başaran ekip, önemli konser teklifleri aldı.

Karşıyaka Dünya Sahnesinde

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “KODA sanatçılarımızdan oluşan Saygun Quartet, Hollanda’da gerçekleşen yarışmada Karşıyakamızı dünya sahnesine taşıdı ve adımızı en iyi şekilde duyurdu. Dört pırıl pırıl gencimiz, daha önce de 1. Uluslararası Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması’nda birincilik kazanarak bizlere büyük bir mutluluk yaşatmıştı. Sanata yaptığımız yatırımların meyvesi olan bu başarılar, en büyük gurur kaynağımızdır. Ekibimizi kutluyor, sanat yolculuklarında nice başarılar diliyorum. Sanatın ve sanatçının destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.