14.11.2016

Satranç Turnuvası Büyük İlgi Gördü

Karşıyaka Belediyesi’nin Atatürkçü Düşünce Derneği ile birlikte gerçekleştirdiği “Ata’ya Saygı Satranç Turnuvası” büyük ilgi gördü. 22 ilden 600 sporcunun katıldığı turnuvada, en iyi hamleyi yapabilmek için masa başına oturan sporcular, dereceye girmek için mücadele etti. 

Anlamlı Etkinlik

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası kapsamında birbirinden anlamlı etkinliklere imza atan Karşıyaka Belediyesi, Ata’ya Saygı Satranç Turnuvası düzenledi. Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen turnuvaya, 22 ayrı ilden 600 sporcu katıldı. Yarışmada ayrıca Azerbaycan, Türkmenistan ve Fransa’dan da sporcular yer aldı. Yoğun çekişmelere sahne olan turnuva iki gün sürdü. 15 üst düzey hakemin görev aldığı organizasyon sonunda dereceye girenlere ödüller verildi. 

“Atatürk’ü Anlamalıyız”

Satranç turnuvasının başlangıç törenine katılıp ilk hamleyi yaparak müsabakaları başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “İyi ki Atatürk gibi bir önderimiz var. Bizlere sevgiyi, barışı öğreten liderimizin ilkelerini yaşatmak için mücadele ediyoruz. Bizim ilkelerimiz kültür, sanat ve bilimdir” dedi. Törende konuşan ADD Karşıyaka Şube Başkanı Tuna Arslan da turnuvaya katkıları nedeniyle Hüseyin Mutlu Akpınar’a teşekkür etti. 

Sonuçlar 

8 yaş altı kategorisi: Karma grup Kerem Aytin, Bayanlar grubu Ezgi Selen Aslan, UKD’siz grupta ise Uygar Tırmak birinci oldu.

10 yaş altı kategorisi: Karma ve bayanlar gruplarında Gülcan Sena, UKD’siz grupta ise İlke Kaya birinci oldu.

14 yaş altı kategorisi: Karma’da Enes Işılak, bayanlarda Büşra Özbek, UKD’siz grupta ise Doğan Pepe birinci oldu.

Açık kategori: Karmada Burak Fırat, bayanlarda Emel Kaya, UKD’siz grupta ise Alper Kundakçı birinci oldu. Dereceye girenlere madalya ve para ödülü verildi.